Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria është gati të fillojë menjëherë negociatat me Shqipërinë për aderimin e saj në BE

Foto: mfa.bg

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev mirëpriti përparësitë e Presidencës Sllovene të Këshillit të BE-së, e cila filloi më 1 korrik 2021, dhe shprehu shpresën se në 6 muajt e ardhshëm ato do të mundësonin kërkimin e zgjidhjeve të duhura për një Evropë më të mirë dhe më të prosperuar.

Lidhur me politikën e zgjerimit të BE-së, Stoev tha se Bullgaria është e gatshme të fillojë menjëherë procesin e negociatave me Shqipërinë. Për Maqedoninë e Veriut ai tha se Bullgaria është e hapur për dialog, por ai duhet të jetë konstruktiv, dashamirës dhe të mbështetet te besimi tashmë i humbur.


Më shumë nga rubrika

Përvan Simeonov

Përvan Simeonov: Vota nga jashtë do të jetë vendimtare

Votat nga jashtë do të jenë vendimtare nëse GERB - SDS ose "Po e vazhdojmë ndryshimin" do të jetë forca e parë politike në parlamentin e ardhshëm, tha për BNR Përvan Simeonov, drejtor ekzekutiv i Gallup International. Sipas tij, pjesëmarrja e..

botuar më 21-11-14 8.56.MD
Vlladimir Perev

Mediat në Maqedoninë e Veriut ndjekin me vëmendje votën në Bullgari

Mediat maqedonase monitorojnë nga afër votimin në Bullgari dhe nuk ka interes tjetër për votën në Maqedoninë e Veriut, përveç reportazheve të shkurtra të realizuara para Ambasadës në Shkup” – njoftoi për Radio Bullgarinë gazetari Vlladimir Perev..

botuar më 21-11-14 5.33.MD

Rruga e Maqedonisë së Veriut drejt BE varet nga dialogu midis Sofjes dhe Shkupit

Fillimi i negociatave për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE varet vetëm nga Shkupi. Këtë e tha presidenti bullgar dhe kandidat për mandat të dytë, Rumen Radev. Çelësi për fillimin e negociatave është respektimi i të drejtave..

botuar më 21-11-14 3.08.MD
Подкасти от БНР