Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria është gati të fillojë menjëherë negociatat me Shqipërinë për aderimin e saj në BE

Foto: mfa.bg

Ministri i Punëve të Jashtme Svetllan Stoev mirëpriti përparësitë e Presidencës Sllovene të Këshillit të BE-së, e cila filloi më 1 korrik 2021, dhe shprehu shpresën se në 6 muajt e ardhshëm ato do të mundësonin kërkimin e zgjidhjeve të duhura për një Evropë më të mirë dhe më të prosperuar.

Lidhur me politikën e zgjerimit të BE-së, Stoev tha se Bullgaria është e gatshme të fillojë menjëherë procesin e negociatave me Shqipërinë. Për Maqedoninë e Veriut ai tha se Bullgaria është e hapur për dialog, por ai duhet të jetë konstruktiv, dashamirës dhe të mbështetet te besimi tashmë i humbur.


Më shumë nga rubrika

Ngjarjet me adresë ballkanike

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka dhënë kërkesë për dorëheqje Në fillim të javës, pasi partia e tij humbi balotazhin në zgjedhjet lokale në një numër qytetesh, duke përfshirë dhe Shkupin, Zoran Zaev deklaroi se do të japë..

botuar më 21-11-05 3.11.MD

Ministria e Punëve të Jashtme ndaj Maqedonisë së Veriut: Gjuha e urrejtjes është mohim i vlerave evropiane

Fushata agresive politike lidhur me keqpërdorimin e qëllimshëm të temës së shtetësisë bullgare gjatë fushatës zgjedhore për kryetar të bashkisë së Shkupit është një shembull tjetër i atmosferës së intolerancës së imponuar në Maqedoninë e Veriut..

botuar më 21-11-01 4.05.MD

Ngjarjet me adresë ballkanike

Kroatët tani do të udhëtojnë pa viza deri në Shtetet e Bashkuara Kroacia ka zbatuar të gjitha marrëveshjet e nevojshme dypalëshe të sigurisë. Ka arritur dhe përqindjen e domosdoshme të refuzimit për dhënien e vizave-nën 3%. Prandaj vendi..

botuar më 21-10-29 4.10.MD