Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ditë pa agjitacion para zgjedhjeve

Foto: BGNES

Në Bullgari sot është Dita e Reflektimit para votës së parakohshme parlamentare më 11 korrik. Sipas ligjit është e ndaluar plotësisht publikimi i sondazheve sociologjike të opinioneve të zgjedhësve, si dhe çdo formë e agjitacionit politikë 24 orë para zgjedhjeve, dhe në ditën e votimit. Është e papranueshme edhe përhapja e materialeve të reja të agjitacionit si dhe fshirja e atyre që janë të vendosur tashmë.

Përpilues: Elena Karkallanova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Për 10 vjet popullsia e Bullgarisë është ulur me 11,46%

6 520 314 njerëz jetojnë në Bullgari , sipas Institutit Kombëtar të Statistikave. Popullsia është ulur me 844 000 persona krahasuar me regjistrimin e mëparshëm të vitit 2011. Kjo është tkurrja më e madhe e regjistruar deri më tani. Shkaqet..

botuar më 22-01-06 3.31.MD

Pensionet po rriten por dhe çmimet janë duke u rritur

Muaji i fundit i vitit të kaluar ishte një muaj i mirë për dy milionë pensionistët në Bullgari. Në prag të Krishtlindjes pensionet e tyre u rillogaritën. Përpara ndryshimit aplikohej një përqindje 1.2 për çdo vit sigurimi, e cila u rrit në 1.35%..

botuar më 22-01-05 7.15.PD

Më shumë nxënës bullgarë do të mund të marrin pjesë në Kampin Kozmik në Turqi

Mundësitë për pjesëmarrjen e nxënësve bullgarë në kampin kozmik të modeluar sipas NASA-s në Turqi po zgjerohen. Për këtë njoftoi në eterin e Radio Sofjes Mirosllava Dimitrova – koordinatore në Qendrën për Trajnime Krijuese. Janë të siguruara 8..

botuar më 22-01-05 6.45.PD
Подкасти от БНР