Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ditë pa agjitacion para zgjedhjeve

Foto: BGNES

Në Bullgari sot është Dita e Reflektimit para votës së parakohshme parlamentare më 11 korrik. Sipas ligjit është e ndaluar plotësisht publikimi i sondazheve sociologjike të opinioneve të zgjedhësve, si dhe çdo formë e agjitacionit politikë 24 orë para zgjedhjeve, dhe në ditën e votimit. Është e papranueshme edhe përhapja e materialeve të reja të agjitacionit si dhe fshirja e atyre që janë të vendosur tashmë.

Përpilues: Elena Karkallanova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Ramazan Bajrami është festë e myslimanëve në Bullgari

Këtë vit 2 maji është i veçantë për myslimanët në Bullgari. Sot fillon Ramazan Bajrami - një festë treditore në të cilën besimtarët myslimanë festojnë fundin e Ramazanit. Numri i myslimanëve në vendin tonë pas regjistrimit në fund të vitit..

botuar më 22-05-02 6.05.PD

Në vend të një buqete dasme, le të dhurojmë fonde për pyje të reja

Po afron stina e verës, në të cilën përveçse të shijojmë pushimin tonë, mund të... martohemi. Një pjesë e detyrueshme e çdo një ceremonie të ngjashme civile dhe kishtare janë fustani i bardh i nusërisë dhe dhjetëra buqetat me lule tepër të bukura..

botuar më 22-05-01 11.45.PD

Kufizimet për hyrjen në Bullgari do të hiqen më 1 maj

Nga e diela, më 1 maj, anulohen masat kundër epidemisë për hyrjen në territorin e Republikës së Bullgarisë të personave që vijnë nga vende të tjera. Kjo thuhet në urdhrin e Ministres së Shëndetësisë Prof. Asena Serbezova që nga data 28 prill...

botuar më 22-04-28 5.59.MD