Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ditë pa agjitacion para zgjedhjeve

Foto: BGNES

Në Bullgari sot është Dita e Reflektimit para votës së parakohshme parlamentare më 11 korrik. Sipas ligjit është e ndaluar plotësisht publikimi i sondazheve sociologjike të opinioneve të zgjedhësve, si dhe çdo formë e agjitacionit politikë 24 orë para zgjedhjeve, dhe në ditën e votimit. Është e papranueshme edhe përhapja e materialeve të reja të agjitacionit si dhe fshirja e atyre që janë të vendosur tashmë.

Përpilues: Elena Karkallanova

Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Nisma për donacione për Ukrainën indinjoi shoqërinë bullgare

“Dërgimi i ndihmës ushtarake për Ukrainën kërkon unitet politik dhe shoqëror” – me këto fjalë kryeministri bullgar shpalli një fushatë publike për mbledhjen e mjeteve në ndihmë të Ukrainës për “blerjen e municioneve”. Apeli ngjalli një valë..

botuar më 22-04-27 3.00.MD

Skuadra e Universitetit të Sofjes fitoi konkursin më prestigjioz të së drejtës në botë

Në sfondin e lajmeve për probleme të rëndësishme të të drejtave të njeriut, pavarësisë së gjyqësorit, korrupsionit dhe lirisë së shprehjes në vendin tonë, të konstatuara në raportin vjetor të Departamentit Amerikan të Shtetit, disa studentë..

botuar më 22-04-25 7.25.PD

Ringjallja e Krishtit na hap sytë shpirtëror

Është përsëri Pashka! Për më shumë se dy mijëvjeçarë, lajmi i Ringjalljes së Krishtit i ka dhënë shpresë botës së krishterë për jetën pas vdekjes. Megjithatë, për të tretin vit radhazi, gëzimi i botës ortodokse është shoqëruar me sprova të rënda të..

botuar më 22-04-24 12.05.PD