Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festival veror në malin Vitosha pranë Sofjes

Foto: @sofiaeuropeancapitalofsport

Edicioni i 7 i Festivalit Veror Vitosha ditën e shtune, më 10 korrik, do të kënaqë mijëra adhurues të malit dhe sporteve. Ngjarja fillon në orën 11.00 para dite në lëndinën përpara shtëpisë turistike Momina Skalla në malin afër Sofjes - Vitosha. Festivali sportiv përfshin gara, këngë, valle, lotari dhe çmime. Të interesuarit do të jenë në gjendje të përdorin falas teleferikun alpin të shtrirë mbi lumin Bojana. Klasat do të zhvillohen nga specialistë të Shoqatës Bullgare të Jogës. Do të ketë gara në vrapim malor dhe biçikletë malore, si dhe ekskursione turistike.


Më shumë nga rubrika

Vallëzimi pol dens thyen paragjykimet dhe stereotipat

Pol densi(“Pole” –pilon, “dance” – vallëzim) është një sport, i cili kohët e fundit po fiton një popullaritet mjaft të madh në Bullgari, në sajë të ngjarjeve të ndryshme në hapësirën publike. Në vendin tonë po hapin dyer gjithnjë e më shumë salla..

botuar më 22-05-28 11.55.PD

Fitore për bullgarët në Kampionatin Evropian të Boksit

Ergynall Sebahtin solli medaljen e parë për Bullgarinë nga Kampionati Evropian i Boksit për meshkuj në Jerevin të Armenisë dhe mundi irlandezin Ricky Nesbitt me rezultat 5:0. Me këtë fitore, Sebahtin siguroi minimum medaljen e bronztë në finale të..

rinovuar më 22-05-27 7.55.MD
Ivet Goranova

Karateistja Ivet Goranova do të garojë për titullin evropian në Turqi

Kampionia olimpike Ivet Goranova u kualifikua për në finale në kategorinë “kumitë” deri në 55 kg në Kampionatin e 57-të Olimpik Evropian të Karatesë për burra dhe gra në Gaziantep, Turqi. Bullgarja arriti katër fitore në rrugën e saj drejt fitores..

botuar më 22-05-26 5.35.MD