Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Festival veror në malin Vitosha pranë Sofjes

Edicioni i 7 i Festivalit Veror Vitosha ditën e shtune, më 10 korrik, do të kënaqë mijëra adhurues të malit dhe sporteve. Ngjarja fillon në orën 11.00 para dite në lëndinën përpara shtëpisë turistike Momina Skalla në malin afër Sofjes - Vitosha. Festivali sportiv përfshin gara, këngë, valle, lotari dhe çmime. Të interesuarit do të jenë në gjendje të përdorin falas teleferikun alpin të shtrirë mbi lumin Bojana. Klasat do të zhvillohen nga specialistë të Shoqatës Bullgare të Jogës. Do të ketë gara në vrapim malor dhe biçikletë malore, si dhe ekskursione turistike.

Nurgyul Salimova

Nurgyul Salimova përfaqëson Bullgarinë në Turneun e Pretenduesve

Nurgyul Salimova është e vetmja që përfaqëson Bullgarinë në Turneun Botëror të Shahut që fillon sot në Toronto, pasi u kualifikua atje me një paraqitje të shkëlqyer në Kupën e Botës vitin e kaluar, kur arriti në finale, por pas një beteje dramatike..

botuar më 24-04-03 5.51.MD
Grigor Dimitrov në dorëzimin e çmimeve në Miami

Dimitrov humbi finalen në Miami, por u ngjit në vendin e 9-të në tenisin botëror

Tenisti më i suksesshëm bullgar Grigor Dimitrov u tërhoq në finalen e turneut Masters 1000 në Miami të Floridas. Pas 73 minutash lojë, bullgari i renditur Nr. 11 humbi në Hard Rock Stadium nga i dyti Jannick Sinner nga Italia 3:6, 1:6. Kështu, 32-vjeçari..

botuar më 24-04-01 9.31.PD
Kubrat Pulev (djathtas) në ndeshjen kundër ukrainasit Ihor Shevadzutsky

Kubrat Pulev fitoi rripin e kampionatit pas fitores në Sofje

Këtë fundjavë Kubrat Pulev fitoi titullin ndërkombëtar të Shoqatës Botërore të Boksit në kategorinë e rëndë pasi mposhti ukrainasin Ihor Shevadzutsky me vendim unanim. Para mbi 8000 shikuesve në Arena Sofja, Pulev mposhti kundërshtarin e tij në..