Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vaksinimi shpëton jo vetëm jetën time, por edhe jetën e të tjerëve

Prof. Todor Kantarxhiev
Foto: BGNES

25 bullgarë të vaksinuar shpëtojnë një jetë njerëzore. Kjo duhej të bëhej me shembullin personal të mjekëve, tha prof. Todor Kantardxhiev për BNT. Sipas ekspertit, po vëzhgohet një ulje e dëshirës për vaksinim, sepse njerëzit marrin mesazhe kontradiktore. Kantarxhiev beson se krhen tri herë më pak vaksina në ditë sesa janë aftësitë e sistemit, dhe nëse një pjesë e madhe e popullsisë mbetet e pavaksinuar, epidemia do të shfaqet në muajt e vjeshtës. Shkencëtari, i cili ka përvojë të gjerë praktike në imunizim, tha se ata që e kanë kaluar sëmundjen relativisht rëndë dhe të vaksinuarit me dy doza nuk kanë nevojë për një gjilpërë të tretë për të rritur imunitetin.

Më shumë nga rubrika

Vërejtjet për marrëveshjen e koalicionit janë pastruar

“Tekstet përfundimtare të marrëveshjes së koalicionit janë gati dhe të premten deri në fund të ditës do të kemi një marrëveshje koalicioni plotësisht të autorizuar", tha Asen Vasilev, bashkëkryetar i “Po e vazhdojmë ndryshimin” pas takimit në..

botuar më 21-12-09 12.21.MD
Kirill Petkov

“Bullgaria Demokratike” do të përkrahë projekt-kabinetin

Tri partitë e koalicionit “Bullgaria Demokratike” – “Demokratët për Bullgarinë e Fortë”, “Po, Bullgaria” dhe “Lëvizja e Gjelbër” do të mbështesin marrëveshjen e koalicionit dhe projekt qeverinë, u bë e qartë pas mbledhjeve të organeve të tyre..

botuar më 21-12-09 10.42.PD

116 njerëz vdiqën me koronavirus të konfirmuar

Në 24 orët e fundit u zbuluan 1652 raste të reja të koronavirusit nga 24 891 teste të kryera, tregojnë të dhënat e Portalit të Unifikuar të Informacioni. Afro 7 për qind e mostrave janë pozitive. 82 për qind e të sapo infektuarve nuk janë të..

botuar më 21-12-09 9.55.PD
Подкасти от БНР