Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një kompozitor bullgar është i dekoruar me një çmim prestigjioz për muzikë filmash

Foto: Facebook/Roumen Boyadjieff-junior

Një krijim i kompozitorit bullgar Rumen Bojaxhiev-biri evitoi konkurrencën prej mbi 140 veprave dhe fitoi konkursin prestigjioz për muzikë filmash. Bëhet fjalë për uverturën ndaj operës për fëmijë “Mbretëresha e Akullt”, e dekoruar në Konkursin Ndërkombëtar të Muzikës së Filmit NGC LAB. Kryetar i jurisë në garën muzikore është kompozitori amerikan i filmave Hari Gregsën-Uiljams - krijuesi i muzikës pranë hiteve të filmave si “Marsiani”, Kronikat e Narnias” e të tjera. “Gëzohem shumë se ai mundi të dëgjojë dhe të vlerësojë këtë krijim. Konkurrenca është shumë e madhe, sepse kjo nuk është thjeshtë një muzikë klasike koncertesh, por dhe një biznes i madh i një përpjesëtimi botëror”- shënoi në një intervistë të dhënë për Radion Kombëtare Bullgare kompozitori Rumen Bojaxhiev-biri. Ceremonia zyrtare mbi dekorimin do të zhvillohet gjatë periudhës së vjeshtës në Rusi.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Maestro Pavell Balev

Dirigjenti Pavell Balev është fituesi i ri i Çmimit Kombëtar "Akademik Marin Goleminov

Më 28 shtator - kur është ditëlindja e akademikut Marin Goleminov, për vit të gjashtë të radhës u dha Çmimi Kombëtar për një kontribut në artin e muzikës, që mban emrin e kompozitorit të madh bullgar. Sipas traditës ceremonia rreth dekorimit në..

botuar më 21-10-01 3.36.MD

Orkestra Simfonike e BNR-së hap sezonin e saj të ri të koncerteve

Më 1 tetor Orkestra Simfonike e Radios Kombëtare Bullgare /BNR/ hap sezonin e saj të ri. Koncerti është në Sallën “Bullgaria”, dhe simfonistët e radios ia kushtojnë festës së tyre profesionale Ditës Ndërkombëtare të Muzikës, si dhe Festës së..

botuar më 21-10-01 7.15.PD
Mary Boys Band

Po vjen vjeshta... me “Rrugët e panjohura” të Mary Boys Band

Grupi Mary Boys Band u krijua 26 vjet më parë në qytetin Burgas. Muzikantët kanë dhënë koncerte të shumta në vendin tonë dhe jashtë, së bashku me kolegët e tyre me famë botërore nga No Mercy, Boney M, Eruption, Gibson Brothers, Racey dhe të..

botuar më 21-09-30 11.57.PD