Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një kompozitor bullgar është i dekoruar me një çmim prestigjioz për muzikë filmash

Foto: Facebook/Roumen Boyadjieff-junior

Një krijim i kompozitorit bullgar Rumen Bojaxhiev-biri evitoi konkurrencën prej mbi 140 veprave dhe fitoi konkursin prestigjioz për muzikë filmash. Bëhet fjalë për uverturën ndaj operës për fëmijë “Mbretëresha e Akullt”, e dekoruar në Konkursin Ndërkombëtar të Muzikës së Filmit NGC LAB. Kryetar i jurisë në garën muzikore është kompozitori amerikan i filmave Hari Gregsën-Uiljams - krijuesi i muzikës pranë hiteve të filmave si “Marsiani”, Kronikat e Narnias” e të tjera. “Gëzohem shumë se ai mundi të dëgjojë dhe të vlerësojë këtë krijim. Konkurrenca është shumë e madhe, sepse kjo nuk është thjeshtë një muzikë klasike koncertesh, por dhe një biznes i madh i një përpjesëtimi botëror”- shënoi në një intervistë të dhënë për Radion Kombëtare Bullgare kompozitori Rumen Bojaxhiev-biri. Ceremonia zyrtare mbi dekorimin do të zhvillohet gjatë periudhës së vjeshtës në Rusi.

Përpiloi: Joan Kolev

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Arti i Petër Rallçevit – një grimcë bullgare në kozmosin muzikor

Petër Rallçev është një njeri i famshëm në mesin e fizarmonicistëve bashkëkohorë. Krahas nivelit të lartë të interpretimeve të tij, ai krijon gjithashtu një stil të vet novator, në përputhje me specifikat e traditës folklorike. Me..

botuar më 21-09-29 12.48.MD

"Toka e Talenteve" – një rubrikë e re e BNR në mbështetje të muzikës bullgare

Radio Kombëtare Bullgare (BNR) dhe "Muzikautor" - organizata për menaxhimin e të drejtave të autorit në vendin tonë, po fillojnë një nismë të përbashkët që synon promovimin e muzikës së re bullgare ndër sa më shumë dëgjues të radios, si në eter,..

botuar më 21-09-26 11.25.PD

Klasikja folklorike “Tulipan je, apo zymbyl” në një tingëllim të pazakontë

Kënga “Tulipan je, apo zymbyl” e njohur nga repertori i këngëtares së madhe Verka Siderova ka variante të shumta. Ndoshta motërzimi më i ri dhe me siguri – më i pazakontë është interpretimi i këngëtarëve Dimitër Atanasov dhe Hristo Mlladenoiv...

botuar më 21-09-24 7.15.PD