Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bukuritë e qiellit të natës afër Krapec

Foto: Mihaill Minkov

Mihaill Minkov është një astro-fotograf dhe dizajner grafik që eksploron misteret e qiellit të natës nëpërmjet foto-objektivit. Ekipi i programit "Izotopia" të BNR-së e sfidoi atë të filmonte July Morning /një traditë në Bullgari e pritjes së lindjes së diellit më 1 korrik.

Simboli i July Morning është pritja e fillimit të ri dhe shpresa për një të ardhme më të ri/, por jo pritjen e lindjes së diellit, por perëndimin e tij.

Për këtë qëllim fotografi udhëtoi qindra kilometra për të fotografuar momentet e fundit të 1 korrikut dhe lindjen e natës. Koha e tij ishte e kufizuar, ndërsa territori i veprimit - rrethinat e fshatit Krapec dhe plazhet e egra veriore gati në kufirin tonë me Rumaninë.

Megjithëse është mjeshtër i astrofotografisë këtë herë ai nuk arriti të na tregojë yjet, sepse moti nuk e lejoi këtë. Në mes të mjegullës dhe lagështisë që vinte nga bregu i detit Misho u zhyt në një aventurë mesnate për të zbuluar bukuritë e bregdetit verior bullgar nga një këndvështrim më i ndryshëm.

Falë kamerës, e cila disponon një sensor të ndjeshëm, Mihaill tregon peizazhe që nuk mund të shihen me sy të zhveshur.

Fotografimi i perëndimit dhe i lindjes së natës pas pritjes së July Morning këtë vit na krijoi ndjenjë trishtimi: “Për fat të keq nuk ka yje, ka re, por ishte interesante, shihen forma abstrakte dhe ardhja e stuhisë!” - kështu e përshkroi fotografi atmosferën në fund të festës së July Morning. Megjithë atë ai e do motin ekstrem, ndërsa rezultati i kësaj dashurie është më se mbresëlënës.

Akoma vepra të tij mund të shihni KËTU: https://www.fineartshot.com/, https://www.facebook.com/fineartshot/

Foto: Mihaill Minkov

Autorë: Llora Tërkoleva dhe Ivan Notev

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Sezoni turistik vera 2021 – i suksesshëm, por i shkurtër

Sezoni veror në Bullgari në kushtet e pandemisë është relativisht i suksesshëm, evidentoi dikasteri turistik javën e kaluar. Gjatë muajve qershor, korrik dhe gusht shihet një rritje e turistëve me 70 për qind në krahasim me një vit më parë. Në..

botuar më 21-09-19 10.15.PD

“Fundjava në Plovdiv” do të mbahet pavarësisht kufizimeve pandemike

Edicioni i katërt i Festivalit “Fundjava në Plovdiv” bashkon përpjekjet e të punësuarve në degën turistike në zhvillimin e qytetit si një vend tërheqës për pushim dhe itinerare kulturore. Nga 17 deri më 19 shtator qytetarët dhe miqtë e qytetit..

botuar më 21-09-18 7.35.PD

100 video për 100 vjet Varna - qytet turistik

100 video histori të ngjarjeve, vendeve dhe objekteve gjatë shekullit të fundit, tregojnë për zhvillimin e Varnës si një qendër kulturore detare, njofton Bgtourism.bg. Iniciativa e përbashkët e Bashkimit të Operatorëve Turistikë në Bullgari dhe..

botuar më 21-09-12 9.15.PD