Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Interpretuesit e njohur bullgarë Miro dhe Nina Nikolina në një bashkëpunim mjaft interesant

Kënga “Çamçakëzët” është nga albumi i ri i Miros “Mirogled” (“Botëkuptimi”), i cili u promovua gjatë muajit mars dhe bashkon 13 tituj të rinj. Në këngë Miro ikën nga stili i tij karakteristik melodik. Në aranzhim janë përfshirë timbre, të cilat u përngjajnë bandave “për dasma dhe funerale”, kaq të njohura në Ballkan. Në “Çamçakëzët” tregohet për synimin për grumbullimin e parave. Në interpretim do të dëgjoni dhe zërin e këngëtares Nina Nikolina

Përpiloi: Allbena Bezovska

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Vjara Panteleeva dhe Vintage Band

"Bretkosat e çmendura" – versioni i ri i një hiti të viteve '90

Muajt e fundit Vjara Panteleeva dhe Vintage Band incizuan disa hite të vjetra bullgare. Midis tyre është "Bretkosat e çmendura" nga grupi i njohur "Xhango Ze" në vitet '90 të shekullit XX. "E falënderoj Mirosllav Atanasovin (autor i muzikës dhe..

botuar më 21-10-07 12.03.MD
Konstantin Markov

"Kur të jesh me mua " – një këngë nga albumi i fundit i grupit “Tangra”

Grupi muzikor “Tangra” u themelua në vitin 1976 nga Konstantin Markov dhe Aleksandër Petrunov. Shumë muzikantë kanë punuar në grup. Në 1990 grupi pushoi së funksionuari, por pas një pushimi prej më shumë se 25 vjetësh, u kthye në skenë . Në kohët..

botuar më 21-10-06 3.47.MD

“Piano Extravaganza“ – një tufë lulesh vjeshte me kryevepra të pianos për adhuruesit e muzikës

“Piano Extravaganza“ është një nga ngjarjet më të pritura muzikore të vjeshtës tek ne – për shkak të programit, të përbërë prej veprave të panjohura ose të luajtura shumë pak në piano nga trashëgimia botërore muzikore, të ofruar prej interpretuesve..

botuar më 21-10-02 7.15.PD