Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

ITN: Deri në fund të javës mund të ketë qeveri të re

Radostin Vasilev
Foto: BGNES

Ka të ngjarë që deri në fund të javës të jetë gati përbërja e qeverisë së re e përgatitur nga "Ka një popull të tillë" (ITN). Këtë prognozë e bëri para gazetarëve deputeti nga partia e showmanit Sllavi Trifonov Radostin Vasilev.

Më herët sot, u zhvilluan bisedime ekspertësh mbi prioritetet në fushat e Drejtësisë dhe Politikës Sociale dhe Buxhetore. Në takim u shqyrtua varianti për ndërprerjen e parakohshme të mandatit të Këshillit të Lartë Gjyqësor, shpalli deputeti nga “Bullgaria Demokratike” Atanas Sllavov.

Bisedimet e filluara sot në grupet e punës janë një vazhdim i konsultimeve të para në fund të javës së kaluar në kërkim të mbështetjes për një kabinet të ardhshëm. Me ftesë të partisë ITN në këto konsultime morën pjesë të gjitha formacionet parlamentare pa GERB/SDS .


Më shumë nga rubrika

Eli Cohen (majtas) dhe Nikollaj Millkov

Bullgaria dhe Izraeli do të festojnë 80 vjetorin e shpëtimit të hebrenjve bullgarë

Ministri i Jashtëm Nikollaj Millkov foli në telefon me homologun e tij izraelit, Eli Cohen. Ata kanë diskutuar për marrëdhëniet e partneritetit dypalësh dhe ndërkombëtar. Kanë shqyrtuar gjithahstu mundësitë për thellimin e bashkëpunimit në..

botuar më 23-02-08 10.39.PD
Joe Biden

Analistët dyshojnë në potencialin sulmues rus

Në fjalimin e tij "Për gjendjen e Bashkimit" në Kapitol, presidenti amerikan Joe Biden theksoi se Uashingtoni do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën sipas nevojës, raporton Zëri i Amerikës. "Ne jemi të bashkuar në mbështetje të Ukrainës dhe do të..

botuar më 23-02-08 10.26.PD

Bullgaria po dërgon ekipe të reja shpëtimtarësh dhe mjekësh në Turqi

Një aeroplan transporti ushtarak bullgar "Spartan" ka fluturuar drejt Turqisë me 20 punonjës të Drejtorisë së Përgjithshme "Siguria nga zjarri dhe mbrojtja e popullsisë". Ky është fluturimi i radhës i Forcave Ajrore me ekipet e ndihmës pas..

botuar më 23-02-08 9.03.PD