Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

ITN: Deri në fund të javës mund të ketë qeveri të re

Radostin Vasilev
Foto: BGNES

Ka të ngjarë që deri në fund të javës të jetë gati përbërja e qeverisë së re e përgatitur nga "Ka një popull të tillë" (ITN). Këtë prognozë e bëri para gazetarëve deputeti nga partia e showmanit Sllavi Trifonov Radostin Vasilev.

Më herët sot, u zhvilluan bisedime ekspertësh mbi prioritetet në fushat e Drejtësisë dhe Politikës Sociale dhe Buxhetore. Në takim u shqyrtua varianti për ndërprerjen e parakohshme të mandatit të Këshillit të Lartë Gjyqësor, shpalli deputeti nga “Bullgaria Demokratike” Atanas Sllavov.

Bisedimet e filluara sot në grupet e punës janë një vazhdim i konsultimeve të para në fund të javës së kaluar në kërkim të mbështetjes për një kabinet të ardhshëm. Me ftesë të partisë ITN në këto konsultime morën pjesë të gjitha formacionet parlamentare pa GERB/SDS .


Më shumë nga rubrika

Manoll Pejkov

Botuesi Manoll Pejkov mblodhi mbi 100 000 euro ndihmë për Turqinë brenda një dite

Botuesi i Plovdivit, Manoll Pejkov , ka mbledhur 220 mijë leva (112 mijë euro) në më pak se një ditë për të ndihmuar viktimat e tërmetit në Turqi, pas thirrjes në Facebook për dhembshuri për viktimat. Donatorët janë aktualisht mbi 1 500 njerëz,..

botuar më 23-02-07 4.06.MD

Qeveria fillon monitorimin dhe kontrollin e çmimeve

Diferenca ndërmjet çmimeve të produkteve ushqimore që nga prodhuesi, tregtari e gjer tek stenda është deri në 30%. Kjo u bë e qartë në mbledhjen e Këshillit të Ministrave, të iniciuar nga kryeministri Gëllëb Donev, në të cilën u prezantua një..

botuar më 23-02-07 2.53.MD
Ambasada e Turqisë në Sofje

Solidaritet me Turqinë

Ambasada e Turqisë në Sofje hap një libër ngushëllimi për mijëra viktimat pas tërmetit shkatërrues në vend. Përmes Ministrisë së Punëve të Jashtme të Bullgarisë, misioni diplomatik turk njofton se qytetarët dhe organizatat do të mund të shprehin..

botuar më 23-02-07 2.32.MD