Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

ITN: Deri në fund të javës mund të ketë qeveri të re

Radostin Vasilev
Foto: BGNES

Ka të ngjarë që deri në fund të javës të jetë gati përbërja e qeverisë së re e përgatitur nga "Ka një popull të tillë" (ITN). Këtë prognozë e bëri para gazetarëve deputeti nga partia e showmanit Sllavi Trifonov Radostin Vasilev.

Më herët sot, u zhvilluan bisedime ekspertësh mbi prioritetet në fushat e Drejtësisë dhe Politikës Sociale dhe Buxhetore. Në takim u shqyrtua varianti për ndërprerjen e parakohshme të mandatit të Këshillit të Lartë Gjyqësor, shpalli deputeti nga “Bullgaria Demokratike” Atanas Sllavov.

Bisedimet e filluara sot në grupet e punës janë një vazhdim i konsultimeve të para në fund të javës së kaluar në kërkim të mbështetjes për një kabinet të ardhshëm. Me ftesë të partisë ITN në këto konsultime morën pjesë të gjitha formacionet parlamentare pa GERB/SDS .


Më shumë nga rubrika

Filluan kontrollime të zinxhirëve të mëdhenj të shitjes me pakicë për kartel

Komisioni për Mbrojtjen e Konkurrencës heton praktikat dhe kartelet e dyshimta ndërmjet zinxhirëve të mëdhenj të shitjes me pakicë. Në zyrat e zinxhirëve të hipermarketeve, kompanive dhe shoqatave të tyre që lidhen me prodhimin dhe tregtimin e..

botuar më 23-03-21 4.02.MD

Fermerët protestuan për shkak të rritjes së çmimit të ujit 300%

Prodhuesit e mjedrave dhe luleshtrydheve protestuan pranë fshatit Trapishte, rajoni i Razgradit, në Bullgarinë Verilindore. Për rreth një orë ata bllokuan rrugën kryesore Razgrad – Tërgovishtë. Shkaku i pakënaqësisë është rritja e madhe e çmimit të ujit..

rinovuar më 23-03-21 3.17.MD

BE do të kompensojë prodhuesit bullgarë të drithërave me 16 milionë euro

Përpara korrjes, Bullgaria do të marrë 16 milionë euro nga Komisioni Evropian për të kompensuar prodhuesit e drithërave për prodhimin e tyre të ndenjur pas dumpingut të grurit ukrainas. Këtë e deklaroi ministri i bujqësisë Javor Geçev para..

botuar më 23-03-21 3.01.MD