Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Paraqitje e dobët e bullgarëve në Tokio

Lindja Zeqiri

Bozhidar Andreev mbaroi në vend të pestë në peshëngritje në kategorinë deri në 73 kg me një dyluftim prej 338 kg. Deri në provën e fundit në shtytje bullgari ishte në pretendues për medaljen e bronztë.

Qitësja Selin Ali zuri vendin e 16 -të pas ditës së parë të selektrimit në disiplinën trap në Lojërat Olimpike të Tokios. Nesër ajo do të marrë pjesë në dy seritë e tjera të kualifikimeve. Gjashtë atletët me rezultatin më të mirë do të vazhdojnë në finale.

Linda Zeqiri, e cila ka rrënja shqiptare, pësoi një humbje të dytë në badminton - këtë herë kundër danezes Mia Blichfeldt dhe përfundoi në vend të fundit në grupin e saj.

Notari Ljubomir Epitropov u eliminua në gjysmëfinalet në notimin brust në 200 metra me rezultatin më të dobët në serinë e tij.

Kallojan Levterov u eliminua në serinë 200 m shpinë përsëri me rezultatin më të dobët dhe nuk arriti të kualifikohej në gjysmëfinale.

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov u kualifikua në gjysmëfinale të Turneut në Miami

Grigor Dimitrov u kualifikua në gjysmëfinale të Turneut Masters 1000 në Miami. Bullgari mundi me 6:2, 6:4 numrin 1 në skemë dhe numrin 2 në renditjen botërore Karllos Alkaras nga Spanja. Kështu, Dimitrov do të luajë për herë të parë në gjysmëfinale në..

botuar më 24-03-29 9.51.PD

Grigor Dimitrov arriti në çerekfinale të turneut të serisë "Masters 1000"

Grigor Dimitrov arriti në çerekfinale të turneut të tenisit të serisë "Masters 1000" në Miami, pasi mundi polakun Hubert Hurkaç në një ndeshje që zgjati 2 orë e 41 minuta - 3:6, 6:3 dhe 7:6 (3). Dimitrov do të luajë për herë të parë në karrierë në..

botuar më 24-03-27 10.41.PD

Gjashtë medalje për atletët bullgarë me Sindromën Down

Gjashtë medalje fituan atletët bullgarë nga gara më e madhe për sportistë me Sindromën Down "TRISOME GAMES 2024" në resortin turk Antalia, njoftoi BTA. Aleksandër Asenov kthehet me dy tituj nga kampionati - në triatlon dhe në kërcim së gjati me një..