Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rritje e infeksioneve të reja me Covid-19 për ditën e tretë me radhë

Foto: BGNES

216 janë rastet e reja të koronavirusit në vend gjatë 24 orëve të fundit. Rritja është me 16 veta më shumë në krahasim me 28 korrikun, kur numri i të infektuarve ishte 200. 1.37% e 15 749 testeve të kryera janë pozitive, sipas Portalit të Unifikuar të Informacionit. Më shumë të infektuar ka në Sofje - 56, në Plovdiv - 25, Burgas - 23 dhe Varna - 17. Vetëm në rrethin e Kërxhalit nuk ka të sapoinfektuar. Numri i pacientëve aktivë u rrit në 7702. 754 pacientë u shtruan në spital. 79 trajtohen në njësitë e kujdesit intensiv. Dy persona kanë vdekur në 24 orët e fundit me Covid-19 të konfirmuar. 53 u raportuan të shëruar. 12 975 persona u vaksinuan të mërkurën. Dozat tejkaluan 2 milion dhe tani janë 2 001 777. 984 573 persona janë plotësisht të imunizuar.

Më shumë nga rubrika

Trazira para Parlamentit në shenjë proteste ndaj masave anti-epidemike

Mijëra njerëz nga i gjithë vendi iu bashkuan një proteste kombëtare kundër Certifikatës së Gjelbër dhe masave anti-epidemike, organizuar nga Partia “Vëzrazhdane”. Të pakënaqurit bllokuan lëvizjen në bulevardin qendror “Car Osvoboditell”. Dhe për..

rinovuar më 22-01-12 4.06.MD

Bullgaria është e treta në BE për sa i përket pjesës së energjisë bërthamore

Bullgaria renditet e treta në BE për sa i përket pjesës së energjisë bërthamore në përzierjen e saj energjetike.Kështu ka bërë të ditur Eurostat. E para është Sllovakia me 54 për qind, e dyta është Hungaria me 46 për qind dhe Bullgaria është e..

botuar më 22-01-12 3.30.MD

Parlamenti zgjati veprimin e buxhetit 2021 deri në mars 2022

Deputetët zgjatën veprimin e buxhetit të shtetit të vitit të kaluar deri në fund të marsit. Projektligji u miratua në lexim të parë nga koalicioni i katërfishtë qeverisës. Opozita GERB dhe DPS abstenuan, ndërsa partia “Vëzrazhdane” votoi kundër...

botuar më 22-01-12 3.10.MD
Подкасти от БНР
/radiobulgaria/history/list ۚRrM5x 0 ]v.p]v.]v.]v.Xv.]v.Традиции-size:1ڟ[foot]v.]v.8^v.p]v.^v./radiobulgaria/traditions/listqSQ.,ժgBP_Lли^v.^v.8_v.8^v.^v./var/www/html/bnr/app/Modules/News/View/Details/partials/gallery_inner.html п\Μeܽ)елP_v.8_v._v.^v._v.35d367308d7b41296ddb6bfd159a4c618dee3112квૐ_"