Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Një tandem regjisorësh bullgarë janë në krye të jurisë së “Ditëve të Venecias”

Foto: arkiv

Mina Mileva dhe Vesella Kazakova do të kryesojnë jurinë e programit prestigjioz “Ditët e Venecias” (Giornatte degli autori) në festivalin më të vjetër të filmit në botë. Lajmi erdhi disa ditë, pasi filmi i regjisoreve bullgare me titull “Gratë vërtetë qajnë”, me pjesëmarrjen e Maria Bakallovës e cila ishte e nominuar për Oskar, u prezantua në programin e konkursit “Vështrimi i veçantë” në festivalin në Kan. Në njoftimin për shtypin të organizatorëve të Festivalit të Venecias thuhet se për herë të parë dy zonja, të cilat janë regjisore dhe producente, do të jenë në krye të jurisë të “Ditëve të Venecias”, e cila jep një çmim regjisori, me një çek për 20,000 euro. Shqyrtimi final dhe vendimi i jurisë do të transmetohen live në mediat sociale më 10 shtator sivjet. Gaia Furrer, drejtoreshë artistike e forumit, i përcakton të dyja bullgaret si gra, aktiviste, feministe dhe adhuruese të kinemasë. “E gëzueshme është se ato kanë pranuar propozimin të qëndrojnë në krye të jurisë në festival, sepse sot më shumë se kurrë na është i nevojshëm një gërshetim prej një mjeshtërie kinematografike dhe një pozicioni aktiv” - pohon Furrer.

Përpiloi: Veneta Nikollova

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Bienalja e Tretë Ndërkombëtare e Qelqit po mbahet në Sofje

Bienalja Ndërkombëtare e Qelqit është ngjarja më e madhe dhe profesionale në Bullgari, e cila i kushtohet qelqit artistik. Edicioni i tij i tretë vazhdon deri më 7 nëntor 2021. Mikpritës i tij është Galeria Kombëtare në Sofje -“Kuadrat 500” dhe..

botuar më 21-10-09 2.05.MD
Piktorët Ivan Rusaçek

Ex libris të piktorëve prej 38 vendeve janë paraqitur në qytetin Varna

Adhuruesit e artit grafik mund të shijojnë veprat e zgjedhura   për pjesëmarrje në edicionin e katërt të Konkursit Ndërkombëtar Ex Libris - Varna. Për garën krijuese u dërguan 574 krijime të 209 autorëve prej 38 shteteve. Më shumë pjesëmarrës..

botuar më 21-10-02 2.10.MD

Një fjalor etno-linguistik zbulon sekretet e mjekësisë popullore bullgare

Doli nga shtypi një “Fjalor etno-linguistik i mjekësisë popullore bullgare”. Botimi është puna e një ekipi autorësh nga Instituti i Gjuhës Bullgare në Akademinë Bullgare të Shkencave dhe paraqet pasurinë e emrave dialektore të sëmundjeve, barërave,..

botuar më 21-10-02 10.35.PD