Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Ballkaniada” bashkon vrapuesit tanë më të mirë malorë

Foto: balkaniada.bg

Edicioni i parë i garës së vrapimit malor “Ballkaniada”, i organizuar nga një nga vrapuesit tanë më të suksesshëm malorë Kirill Nikollov - Dizella dhe partneri i tij i stërvitjes Dimitër Zheljazkov, do të mbahet ditën e shtunë më 31 korrik. Pjesëmarrësit kanë mundësi të zgjedhin midis dy distancave - 44 km me 2500 m zhvendosje pozitive dhe 23 km me 1500 m zhvendosje pozitive. Grupi i parë fillon në orën 07.00 në qytetin Karllovo, ndërsa tjetri - një orë më vonë përsëri nga Karllovo.

Rrugët janë përgjatë kurrizit të malit Stara Pllanina dhe në shtigje malore më sfiduese. Ndër pjesëmarrësit në garë do të jenë disa nga vrapuesit tanë më të mirë, si Jollo Nikollov te meshkujt dhe Hristina Kozareva te femrat.


Më shumë nga rubrika

Viktoria Tomova

Viktoria Tomova në finalen në Zaragozë

Tenistja Viktoria Tomova sot do të garojë për titullin në turneun në Zaragozë me një fond çmimesh prej 80 mijë dollarësh. Kundërshtarja e saj do të jetë e 103-ta në botë dhe e katërta në renditje, Tereza Martincova nga Çekia. Bullgarja e renditur në..

botuar më 23-04-16 11.45.PD
Viktoria Tomova

Viktoria Tomova në gjysmëfinale në Zaragozë

Tenistja më e mirë bullgare Viktoria Tomova u kualifikua në gjysmëfinale të turneut të tenisit në Zaragozë me një fond shpërblyes prej 80 mijë dollarësh. Bullgarja e renditur në vendin e dytë mundi pjesëmarrësen spanjolle Irene Bourillo me 6:3, 6:4 dhe..

botuar më 23-04-15 12.36.MD

Një nokaut në raundin e tretë i solli fitoren Tervell Pulevit ndaj një amerikani

Pas gati një viti mungesë, boksieri bullgar Tervell Pulev u rikthye me fitore në ringun profesionist. Në fund të raundit të tretë, ai mposhti amerikanin Joel Hodggreen në një ndeshje në Costa Mesa të Kalifornisë, para 800 shikuesve. Kjo është fitorja..

botuar më 23-04-14 10.01.PD