Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kryeministri Stefan Janev: Bullgaria duhet të ketë një qeveri të qëndrueshme

Stefan Janev
Foto: BGNES

Të mos nxitohet me parashikimet dhe skenarët për një javë, dy muaj, etj. Për këtë bëri thirrje Kryeministri në detyrë Stefan Janev para gazetarëve pasi iu dha një mandat për të formuar një qeveri partisë ITN. Janev tha se partive në parlament duhet t’u jepet mundësia të bëjnë punën e tyre me mençuri - Bullgaria të ketë një qeveri të qëndrueshme, të mbështetur nga parlamenti, sepse shteti ka nevojë për një të tillë.

“Shteti është gati për zgjedhje në çdo kohë. Por, natyrisht, ato kushtojnë para”, komentoi Janev, duke shtuar se buxheti siguron fonde për zgjedhje në vjeshtë.


Më shumë nga rubrika

Nxënësit nga Sofja dhe qytetet e tjera kalojnë tërësisht online

Me urdhër të ministrit teknik të arsimit Nikollaj Denkov, të gjithë nxënësit në Sofje nga klasa e parë deri në të 12 do të kalojnë në mësimin online nga 21 tetori. Arsyeja për këtë është urdhri i Ministrit të Shëndetësisë Stojço Kacarov nga 19 tetori ,..

botuar më 21-10-20 6.48.MD

Kontradikta midis Kodit të Punës dhe masave kundër Covid zbuluan sindikatat

Ekziston një kundërshtim midis Kodit të Punës dhe masave të reja, të cilat kërkojnë një certifikatë të gjelbër nga punëtorët në mënyrë që të kenë të drejtën e punës. Kjo do të çojë në shumë padi, tha Sekretarja Kombëtare e Konfederatës së Sindikatave..

botuar më 21-10-20 5.42.MD

17.4 për qind rritje e vdekshmërisë në krahasim me një vit më parë

Një rritje serioze e vdekshmërisë në Bullgari në krizën e koronavirusit tregohet nga të dhënat e publikuara nga Instituti Kombëtar i Statistikave. 30 071 persona vdiqën vetëm në tre muajt e fundit të këtij viti. Kjo është 17.4 për qind më shumë se..

botuar më 21-10-20 3.48.MD