Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Josif Milladinov përfundoi i teti në 100 metra flutur në Tokio

Josif Milladinov

Notari tetëmbëdhjetë vjeçar Josif Milladinov përfundoi i teti në finalen 100 flutur në Olimpiadën e Tokios. Paraqitja e tij është një arritje e madhe për Bullgarinë, pasi vendi ynë nuk ka pasur një finalist në not nga Lojërat Olimpike në Seul në vitin 1988.

Sportisti bullgar u klasifikua në finale i katërti dhe e shpjegoi vendin e tij të tetë duke thënë se nuk ka ndier shumë mirë . "Në fund u lodha shumë fizikisht... Pushova shumë dje, nuk e di se çfarë ndodhi," komentoi ai.

Josif Milladinov falënderoi për mbështetjen në atdhe dhe madje kërkoi falje se nuk u është përgjigjur pritjeve për një paraqitje më të mirë.

Grigor Dimitrov

Pas një ndeshjeje dramatike me Zverevin, Grigor Dimitrov shkon në finale në Miami

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u kualifikua në finale në turneun “Masters” në Miami të SHBA-ve. Kjo ndodhi pas një beteje dramatike që zgjati 2 orë e 39 minuta kundër kampionit olimpik dhe numrit 5 të botës Alexander Zverev, e cila..

botuar më 24-03-30 12.17.MD

Grigor Dimitrov u kualifikua në gjysmëfinale të Turneut në Miami

Grigor Dimitrov u kualifikua në gjysmëfinale të Turneut Masters 1000 në Miami. Bullgari mundi me 6:2, 6:4 numrin 1 në skemë dhe numrin 2 në renditjen botërore Karllos Alkaras nga Spanja. Kështu, Dimitrov do të luajë për herë të parë në gjysmëfinale në..

botuar më 24-03-29 9.51.PD

Grigor Dimitrov arriti në çerekfinale të turneut të serisë "Masters 1000"

Grigor Dimitrov arriti në çerekfinale të turneut të tenisit të serisë "Masters 1000" në Miami, pasi mundi polakun Hubert Hurkaç në një ndeshje që zgjati 2 orë e 41 minuta - 3:6, 6:3 dhe 7:6 (3). Dimitrov do të luajë për herë të parë në karrierë në..