Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tajbe Jusein fitoi bronzin në mundje në Olimpiadën në Tokio

Tajbe Jusein

Mundësja Tajbe Jusein fitoi një medalje bronzi në kategorinë deri në 62 kg në Olimpiadën në Tokio, duke mposhtur Lyubov Ovcharova nga Komiteti Olimpik Rus. Bullgarja 30 vjeçare fitoi vetëm për 56 sekonda.

Përfaqësuesja jonë tjetër në këtë sport Evelina Nikollova do të luftojënesër për medaljen e bronztë në kategorinë deri në 57 kg. Sot ajo kishte dy fitore, por në gjysmëfinale humbi nga kampionia evropiane Irina Kurachkina nga Bjellorusia.

Nurgyll Salimova

Humbja e dytë për Nurgyll Salimova në Turneun e Pretenduesve

Nurgyll Salimova humbi nga Aleksandra Gorjaçkina në Turneun e Pretenduesve për titullin botëror të shahut në Toronto. Shahistja bullgare të premten më 12 prill do të luajë me figurat e zeza kundër shahistes Katerina Lagno nga Rusia. Pas..

botuar më 24-04-11 10.01.PD

Legjendat e sportit bullgar janë duke bërë një vizitë në Parlamentin Evropian

Fituesi i Topit të Artë në vitin 1994 Hristo Stoiçkov , atletja jonë më e suksesshme e të gjitha kohërave Maria Grozdeva (qitje), kampionia jonë e vetme olimpike e notit Tanja Bogomillova-Dangallakova, legjenda e gjimnastikës sportive Jordan Jovçev..

botuar më 24-04-10 5.04.MD

Nurgyul Salimova ka arritur një barazim ndaj lideres në turneun e prteneduesve

Nurgyul Salimova arriti rezultat baras me ish-kampionen e botës Tan Zhongyi të Kinës në raundin e pestë të Turneut të Pretenduesve në Toronto. Me figurat e zeza, bullgarja 20-vjeçare luajti me shumë qetësi përballë lideres në renditjen e përkohshme..