Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Autoritetet shëndetësore na këshillojnë të përmbahemi nga udhëtimet në Qipro, Greqi dhe Turqi

Foto: BNR

Ministria e Shëndetësisë rekomandon që qytetarët bullgarë të përmbahen nga udhëtimet në Qipro, Greqi dhe Turqi për shkak të niveleve të larta të koronavirusit në dy javët e fundit në këto vende. Agjencia gjithashtu bëri thirrje për respektimin e masave anti-epidemike dhe vuri në dukje se sezoni i verës është jashtëzakonisht i përshtatshëm për vaksinimin kundër Covid-19. Vendi ynë është ende në zonën e gjelbër për përhapjen e infeksionit.


Më shumë nga rubrika

Vala e Omikronit po depërton në vend së bashku me virusin e gripit AH3N2

Mund të thuhet se varianti i koronavirusit “Omikron” dominon në vend. 40 për qind është kuota e mostrave me “Omikron”, njoftoi para bTV Drejtoresha e Qendrës së Sëmundjeve Infektive dhe Parazitare Prof. Iva Hristova. “Ky variant i virusit..

botuar më 22-01-14 10.34.PD

Rritje e re e të sëmurëve me koronavirus

7034 janë të sapo infektuar me Covid në vend në 24 orët e fundit, që është një rritje prej 1331 pacientësh krahasuar me një ditë më parë. 74.6 për qind e tyre nuk janë të vaksinuar. 17.7 për qind e 39 590 testeve të kryera janë pozitive, dhe..

botuar më 22-01-14 8.47.PD

Parashikimi i motit për 14 janarin

Mëngjesi i së premtes do të jetë i ftohtë me temperatura minimale nga minus 8 deri në minus 3 gradë, për Sofjen deri në minus 6. Gjatë ditës vranësirat do të jenë të ndryshueshme, më shpesh deri në mot me diell. Era në fushën e Trakisë së..

botuar më 22-01-13 8.30.MD
Подкасти от БНР