Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Autoritetet shëndetësore na këshillojnë të përmbahemi nga udhëtimet në Qipro, Greqi dhe Turqi

Foto: BNR

Ministria e Shëndetësisë rekomandon që qytetarët bullgarë të përmbahen nga udhëtimet në Qipro, Greqi dhe Turqi për shkak të niveleve të larta të koronavirusit në dy javët e fundit në këto vende. Agjencia gjithashtu bëri thirrje për respektimin e masave anti-epidemike dhe vuri në dukje se sezoni i verës është jashtëzakonisht i përshtatshëm për vaksinimin kundër Covid-19. Vendi ynë është ende në zonën e gjelbër për përhapjen e infeksionit.


Më shumë nga rubrika

Rumen Draganov

Kriza shëndetësore ngre pengesa për sezonin turistik dimëror

Bullgaria ndodhet në zonën e kuqe të errët të pandemisë Covid. Turizmi është i ndikuar nga kjo. Kanë mbetur edhe dy muaj deri në fillimin e sezonit dimëror dhe situata mund të përmirësohet, komenton për Nova TV Rumen Draganov nga Instituti për..

botuar më 21-10-28 11.23.PD

Testimi i fëmijëve për Covid në shkollë do të shtyhet me të paktën një javë

Ajo që u shfaq në media se nga e hëna fëmijët deri në klasën e 4-të do të shkojnë në shkollë nuk është e vërtetë. Është shumë e mundur që nëse nuk ka bllokim të plotë, kjo të ndodhë nga 8 nëntori. Këtë e tha për televizionin Bulgaria on AIR,..

botuar më 21-10-28 10.57.PD

Më shumë se 90 000 janë pacientët tashmë të regjistruar zyrtarisht me Covid-19

5643 janë të sapo infektuar me koronavirus në vend gjatë ditës. 13.6 për qind e 41 613 testeve të kryera u rezultuan pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. 86.99 për qind e të infektuarve nuk ishin të vaksinuar. Pacientët aktivë të..

botuar më 21-10-28 10.16.PD