Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BSP do të propozojë qeverinë teknike, në rast se merr mandat për formimin e kabinetit të ri

Foto: BGNES

Në qoftë se "Ka një popull të tillë" (ITN) nuk arrin të formojë një qeveri dhe presidenti i jep një mandat BSP -së, e majta do të propozojë që të vazhdohet qeverisja e kabinetit teknik. Kjo u tha nga udhëheqësja e BSP Kornelija Ninova pas takimit të Këshillit Kombëtar.

Organi i partisë ka vendosur të vazhdojë bisedimet me partinë fituese për formimin e një kabineti. Ende nuk ka një mendim të qartë nëse BSP do të mbështesë projektin për qeverisjen e partisë së Sllavi Trifonov, njoftoi Kornelija Ninova. Ajo argumentoi qëndrimin e së majtës me tezën se shumë prej politikave të përcaktuara në deklaratën e sotme të ITN nuk janë të kënaqshme.

Më shumë nga rubrika

Protesta në kryeqytet dhe në vend kundër çmimeve të larta të energjisë elektrike

Punëdhënësit, sindikatat dhe qytetarët organizuan protesta duke kërkuar kompensim të menjëhershëm dhe jo-simbolik për çmimet e larta të energjisë elektrike. Të pakënaqurit bllokuan trafikun në qendër të qytetit të Sofjes. Çmimi i energjisë..

botuar më 21-10-19 3.13.MD
Angell Kunçev

Angell Kunçev është “Mjeku i Vitit”

Doc. Dr. Angell Kunçev u shpall “Mjeku i Vitit 2021”. Kryeinspektori shëndetësor shtetëror, i cili gjithashtu feston ditëlindjen më 19 tetor, merr çmimin më të lartë nga Bashkimi i Mjekëve Bullgarë. “Gjatë gjithë karrierës së tij profesionale,..

botuar më 21-10-19 3.00.MD

Numri real i njerëzve të infektuar me Covid-19 është dukshëm më i lartë

Situata me koronavirusin është e papërballueshme. Rastet e reja do të arrijnë mbi 4000 në ditë. Dhe deri në fund të muajit kapaciteti i spitaleve do të jetë shterur 100 për qind. Kjo është ajo që matematikani nga Akademia Bullgare e Shkencave..

botuar më 21-10-19 11.41.PD