Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Vajza 17 vjeçe Izabella Jankova i solli Bullgarisë titullin e parë evropian në çiklizëm

Izabella Jankova

Një sukses i madh për Bullgarin në çiklizëm u arrit nga 17-vjeçarja Izabella Jankova, e cila triumfoi me medaljen e artë në kampionatin e vajzave të Kontinentit të Vjetër në biçikletë malore në disiplinën zbritje në Maribor (Slloveni), njoftoi faqja e internetit "Sportal".

Për çiklisten e Klubit “Riders United” në Smoljan filloi të flitet në fillim të verës, pasi ajo fitoi medaljen e argjendtë dhe të bronzzë në startet e Kupës Botërore në Austri dhe Francë. Ajo aktualisht është lidere në Kupën e Botës për Vajzat.

Borjana Kalejn

Borjana Kalejn me medalje të arta për lojën e saj me top dhe rreth në Rumani

Më 17 tetor Borjana Kalejn fitoi medalje të arta në finalet me top dhe rreth të Kupës Botërore të vargut Challenge në qytetin rumun Cluj. Bullgaria, e cila para kësaj zuri vendin e parë edhe në shumëgarësh, mori një rezultat prej 26,650 pikësh në..

botuar më 21-10-18 10.13.PD
Grigor Dimitrov

Për herë të parë Grigor Dimitrov do të luajë në gjysmëfinale në Indian Wells

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov vazhdon lojën e tij të mirë në turneun Masters në Indian Wells. Në një ndeshje nga çerekfinalet, bullgari tregoi shpirt luftarak dhe përsëri, pasi në raundin e 16 arriti të bëjë një kthesë në ndeshjen këtë..

botuar më 21-10-15 9.17.PD

Me një kthesë dramatike, Grigor Dimitrov mundi Daniil Medvedev në Indian Wells

Grigor Dimitrov mundi numrin 2 të botës Daniil Medvedev nga Rusia me 4:6, 6:4 dhe 6:3 në raundin e 16 të turneut të tenisit Masters 1000 në Indian Wells. Dimitrov, i cili humbi në këtë fazë nga i njëjti kundërshtar në gusht në Sinsinati, këtë herë..