Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Tre forca politike duan të krijojnë qeveri të përkohshme

Maja Manollova
Foto: BGNES

Ne do të propozojmë një hartë rrugore, kështu qe qytetarët bullgarë të marrin një qeveri të qëndrueshme me një mandat prej 6-8 muajsh, tha në parlament Maja Manollova nga "Ngrihu. BG! Ne po vijmë! ". Ky kabinet duhet të mbështetet tek ministrat e suksesshëm të qeverisë provizore, " shtoi Manollova.

Mundësia e formimit të një qeverie është në mandatin e tretë, tha udhëheqësja e Partisë Socialiste Bullgare (BSP), Kornelija Ninova dhe theksoi se zgjedhjet në prag të dimrit pa një buxhet të azhurnuar dhe me një valë të re të të koronavirusit, që po na afron, do të jenë një sprovë e madhe.

Para BNT, Hristo Ivanov nga “Bullgaria Demokratike” gjithashtu u bëri thirrje të gjitha palëve pa Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë (DPS) dhe GERB të gjejnë një formulë të arsyeshme përmes negociatave.

Matematikisht, tre formacionet politike nuk kanë shumicë për të krijuar një kabinet pa mbështetjen e "Ka një popull të tillë" (ITN).


Më shumë nga rubrika

Asen Vasilev dhe Kirill Petkov

Po kërkohet një qëndrim i ri ndaj dialogut midis Sofjes dhe Shkupit

Liderët e partisë “Po e vazhdojmë ndryshimin” Kirill Petkov dhe Asen Vasilev, fitues në zgjedhjet parlamentare, janë të gatshëm të ndryshojnë qëndrimin bullgar në negociatat me Maqedoninë e Veriut. Në një intervistë për Agjencinë Maqedonase të..

botuar më 21-11-16 10.29.PD

Shtatë parti në parlament dhe një kërkesë serioze për një qeveri koalicioni

Vetëm pjesëmarrja jashtëzakonisht e ulët elektorale e pengoi Rumen Radevin që të fitojë lehtësisht mandatin e dytë presidencial, ndërsa partia e re “Po e vazhdojmë ndryshimin” mori kryesimin në garën parlamentare – në kundërshtim me parashikimet..

botuar më 21-11-15 2.30.MD
Presidenti Rumen Radev dhe Nënpresidentja Ilijana Jotova

Presidenti Rumen Radev bëri thirrje për formimin e një qeverie me shumicë transparente

Zgjedhjet treguan vendosmërinë e shoqërisë për të asgjësuar paligjshmërinë dhe korrupsionin. Siç duket, dështuan përpjekjet që njerëzit të ngatërrohen dhe të mos votojnë. I përshëndes të gjitha partitë që po hyjnë në parlamentin e ri. Ata duhet të..

botuar më 21-11-14 10.12.MD
Подкасти от БНР