Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Krizë kushtetuese nëse deputetët nuk votojnë datën e zgjedhjeve presidenciale

Prof. Ekaterina Mihajllova
Foto: BGNES

Profesoresha e drejtësisë kushtetues dhe ish deputetja Prof. Ekaterina Mihajllova parashikoi para BNT një krizë kushtetuese nëse deputetët nuk votojnë shpejt datën e zgjedhjeve presidenciale. Sipas saj, logjika e Kushtetutës është e tillë që zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare nuk duhet të mbahen në të njëjtën kohë, pasi të dy institucionet janë krijuar me afate të ndryshme veprimi. Nga ana tjetër, nuk ka asnjë ndalim për të penguar një votë 2 në 1. Prof. Mihailova ishte e bindur se dëgjimi i Prokurorit të Përgjithshëm në komisionet e Kuvendit Popullor nuk është antikushtetues - një çështje për të cilën Ivan Geshev tashmë iu referua Gjykatës Kushtetuese. Ajo theksoi se vet ajo është për ndarjen e prokurorisë nga pushteti gjyqësor në mënyrë që të ketë më shumë autonomi dhe llogaridhënie.


Më shumë nga rubrika

Dr. Skender Sila

Tre herë më shumë bullgarë kanë vdekur nga Covid-19 në vitin 2021

Kjo që po ndodh në Bullgari është një tragjedi e vërtetë. Në vitin e dytë të pandemisë u humbën më shumë se 23 000 jetë, tre herë më shumë se në vitin e parë. Kjo nuk duhej të ndodhte, sepse tashmë kishte vaksina të cilësisë së lartë që ishin..

botuar më 22-01-13 10.40.PD

Bullgarët nuk u besojnë organizatave joqeveritare

Vetëm një nga 7 bullgarë u beson organizatave joqeveritare në vend. Pothuajse gjysma e 46% nuk kanë besim dhe 38% nuk kanë mendim për këtë çështje. Ky vlerësim e vendos sektorin e OJQ-ve pas Kryeprokurorit dhe Gjykatës, për nga treguesi i..

botuar më 22-01-13 9.14.PD

Numri i të infektuarve rishtas është në rënie, por përqindja e të infektuarve po rritet

5703 janë rastet e reja me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. Janë 1359 më pak se një ditë më parë. 72.66% e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 19,1% e 29 813 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Janë..

botuar më 22-01-13 8.55.PD
Подкасти от БНР