Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Placido Domingo është mik i forumit të parë ndërkombëtar “Kultura dhe biznesi - bashkë në botën digjitale” në Sofje

Placido Domingo dhe Sonja Jonçeva
Foto: arkiv

Këngëtari i operës me famë botërore Placido Domingo do të jetë një mik i posaçëm i forumit të parë ndërkombëtar, “Kultura dhe biznesi - bashkë në botën digjitale”, i cili do të zhvillohet më 30 gusht në Sofje. Forumi prezanton mundësitë e reja për digjitalizimin e trashëgimisë kulturore të Bullgarisë. Ngjarja është nën egjidën e fushatës “Çudirat e Bullgarisë” dhe organizatës më e madhe joqeveritare për ruajtjen e trashëgimisë kulturore “Evropa Nostra”, kryetar nderi i së cilës është Maestro Placido Domingo. 

Placido Domingo ndodhet në Bullgari për koncertin e madh më 31 gusht, përpara kishës-katedrale “Shën Aleksandër Nevski” në kryeqytet, në të cilin do të këndojë me primën bullgare Sonja Jonçeva. Të dy do të këndojnë arie dhe duete nga opera të njohura, nën shoqërimin e Filarmonisë së Sofjes me dirigjent Najden Todorov. Ngjarja do të transmetohet live nëpër të gjithë botën. 

Përpiloi: Vesella Krësteva 

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva


Më shumë nga rubrika

Një bullgar nga Ukraina pikturon skena nga jeta e përditshme mbi... kunguj

Ilija Zllatov, një piktor nga fshati Kulevça i Bollgradit, e shfrytëzon talentin e vet në një mënyrë jostandarde. Për këtë qëllim ai nuk përdor kanavacën tradicionale apo fletën e letrës, por…..kunguj dekorativë. Veprën e parë bullgari nga Ukraina..

botuar më 22-11-13 10.15.PD

Jashtë vendit kanë mbetur vetëm 39 lektorate të gjuhës bullgare

Nënpresidentja Ilijana Jotova organizoi një forum ndërkombëtar për alfabetin cirilik. Një prej qëllimeve të tij ishte të dërgoheshin mesazhe kundër zëvendësimit të historisë dhe për të kundërshtuar përpjekjet nga Lindja dhe Perëndimi për të mohuar..

botuar më 22-11-10 7.15.PD
Nënpresidentja Ilijana Jotova

Studiuesit e gjuhës bullgare mblidhen sot në një forum për alfabetin cirilik

Nënpresidentja Ilijana Jotova organizon një forum ndërkombëtar mbi alfabetin cirilik të quajtur "Ne gjithashtu i dhamë diçka botës". Sot, më 7 nëntor, në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje do të mblidhen studiues të njohur bullgarë nga..

botuar më 22-11-07 12.02.MD