Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kufizime të reja për udhëtarët nga Bullgaria për në Shqipëri

Foto: arkiv

Nga 6 shtatori me hyrjen në Shqipëri, qytetarët bullgarë duhet të paraqesin një pasaportë vaksinimi (e vlefshme 14 ditë pas riimunizimit), një test negativ PCR i vlefshëm për 72 orë ose një test i shpejtë antigjeni i vlefshëm për 48 orë. Gjithashtu pranohet një certifikatë e sëmundjes së Covid-19, por jo më herët se 6 muaj para datës së hyrjes në vend. Nga 1 shtatori 2021 ndalohet lëvizja e njerëzve dhe automjeteve në vend në intervalin midis orës 23:00 dhe 6:00.

Kufizimet zbatohen edhe për ata që kalojnë transit nëpër Shqipëri, me përjashtim të fëmijëve nën moshën 6 vjeç.

Të gjithë të tjerët i nënshtrohen një karantine 10-ditore, pas së cilës ata duhet të bëjnë një test dhe të njoftojnë autoritetet për rezultatin.

Mbajtja e maskave është e detyrueshme kudo.


Më shumë nga rubrika

Dita e reflektimit para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale

Si edhe e shtuna e kaluar 3 nëntor, edhe sot 20 nëntor, është dita e reflektimit, në të cilën votuesit duhet të bëjnë zgjedhjen e fundit për raundin e dytë të zgjedhjeve për president, te i cili arritën kandidatët Rumen Radev me nënpresidente..

botuar më 21-11-20 6.10.PD

Bullgaria raporton rënien më të vogël të trafikut të pasagjerëve hekurudhorë në BE në vitin 2020.

Transporti hekurudhor në Bullgari dhe në BE në tërësi shënoi një tkurrje të ndjeshme në vitin 2020 për shkak të pandemisë Covid-19. Këtë e tregojnë të dhënat e publikuara sot nga Zyra Evropiane e Statistikave Eurostat. Megjithatë, Bullgaria është..

botuar më 21-11-19 7.27.MD

73 shkencëtarë bullgarë hynë në renditjen e Universitetit Stanford

73 shkencëtarë nga Universiteti i Sofjes “Shën Kliment Ohridski”, Akademia Bullgare e Shkencave dhe universitete të tjera bullgare hynë në renditjen e shkencëtarëve më të mirë të Universitetit Stanford për vitin 2021. Studiuesit bullgarë nga..

botuar më 21-11-17 3.58.MD