Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Dhe” – kënga e re e Orlin Goranovit

Foto: arkiv

Para afro një muaji këngëtari Orlin Goranov prezantoi këngën e tij më të re me titullin e shkurtër “Dhe”. Tekstin e krijoi gazetari televiziv Kostadin Filipov, ndërsa muzika dhe përpunimi janë vepër e krijuesit Svetosllav Lloboshki. Këngëtari i njohur xhiroi dhe një video që tashmë ka afro 5000 shikime, ndërsa kënga u radhit në vendin e parë në Klasifikimin Kombëtar për Muzikën Bullgare Pop dhe Rok “Top 20” të Radios Kombëtare Bullgare. “Dhe” është një këngë për dashurinë e cila vjen pas “rrugës së gjatë të dhimbjes”, dashuria e cila mahnit zemrën dhe e bën botën gazmore, të çuditshme dhe të mrekullueshme.


Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova

Më shumë nga rubrika

Roma dhe Marakeshi frymëzojnë Tonin për këngën "Miqësia"

Më shumë se dy dekada më parë, Toni krijoi hitet e saj më të mëdha të cilat mbetën emblematike për skenën muzikore bullgare në fillim të mijëvjeçarit të ri. Vitet e fundit ajo krijon muzikë të re – ende melodike, por me një tingull tjetër. Sipas..

botuar më 23-04-28 10.15.PD

“Në pasqyrën e ujit” - një histori muzikore e vallëzimit për dashurinë, vdekjen dhe xhelozinë

“Bozhura zbriti poshtë, arriti në skajin e shkëmbit, u ul në gjunjë dhe u përkul. Në ujë, si në një pasqyrë, imazhi i saj u duk, e shikoi dhe i buzëqeshi.” “Në pasqyrën e ujit” është titulli fillestar i tregimit “Bozhura” i mjeshtrit bullgar..

botuar më 23-04-27 7.15.PD

Vlladimir Kërparov po kthehet nga Berlini për një koncert me Big Bendin e Radios Kombëtare Bullgare

Saksofonisti virtuoz Vlladimir Kërparov do të prezantojë muzikën e tij origjinale së bashku me Big Bendin e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) me dirigjent Antoni Donçev në një koncert që do të mbahet më 27 prill në orën 19:00 në Studion e Parë të..

botuar më 23-04-25 11.08.PD