Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Grigor Dimitrov u largua nga US Open për shkak të traumës

Grigor Dimitrov

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov nuk arriti të përfundojë ndeshjen e tij nga raundi i dytë i Kampionatit të Hapur të ShBA-s dhe u largua nga turneu i lënduar. Pasi humbi setet e parë dhe të dytë me 6:7, ai hoqi dorë në të tretin me rezultat 4:0 për australianin Aleksej Popirin për shkak të dhimbjes në këmbën e majtë. Vitin e kaluar, bullgari u eliminua gjithashtu në raundin e dytë të US Open, хамияь në vitin 2019 ai luajti në gjysmëfinale.

Albert Popov

Albert Popov u bë sportisti numër 1 i kryeqytetit

Skiatori Albert Popov është sportisti numër 1 i Sofjes për vitin 2023. Në një ceremoni në Muzeun e Sportit të Stadiumit “Vasill Levski”, ai u nderua për podiumin e tij të parë të Kupës Botërore të Skive Alpine në Palisejdes Taho. Atëherë ai zuri..

botuar më 24-02-13 4.17.MD
Gabriella Georgieva

Gabriella Georgieva u kualifikua në gjysmëfinale të 100 metra shpinë në Katar

Në Kampionatin Botëror të Notit në Doha (Katar), bullgarja Gabriella Georgieva u kualifikua për në gjysmëfinale të 100 metra shpinë. Në seri, me më të mirën personale në disiplinë - 1:01.65 minuta, atletja 26-vjeçare përfundoi në vendin e 15-të...

botuar më 24-02-12 4.53.MD
Presidenti Radev

Bullgaria do të kërkojë për të pritur Lojërat Olimpike Dimërore për të Rinj

Në resortin dimëror të Banskos, presidenti Rumen Radev ishte mysafir i sllallomit të Kupës së Botës në disiplinat e skijimit alpin.  Kupa Botërore e Skive në Bansko tërheq turistë nga e gjithë bota Ambicia është që vitin e ardhshëm të ketë një..