Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kërcimtari më i mirë bullgar i skive Vlladimir Zografski me medalje të bronztë

Vlladimir Zografski

Kërcimtari më i mirë bullgar i skive Vlladimir Zografski për herë të parë në karrierën e tij u ngjit në podium në startet e Grand Prix. Në Shchuchinsk, Kazakistan, ai fitoi një medalje bronzi me arritje nga 94 dhe 89 metra, dhe u radhit pas fituesit të Kupës Botërore sezonin e kaluar Halvor Egner Granerud dhe Marius Lindwick. Në garën e dytë në Shchuchinsk, e cila gjithashtu u zhvillua ditën e diele më 5 shtator, bullgari zuri vendin e shtatë.

Denisllava Gllushkova

Sërish një fitore bindëse për Denisllava Glushkova në Australian Open

Denisllava Gllushkova u kualifikua në raundin e 16-të të kampionatit të tenisit për femra në Australian Open, duke mundur çeken Amelie Shmeikalova me 6:3, 6:2. Në ndeshjen e tretë adoleshentja bullgare do të luajë me kryesuesen në renditje për këtë..

botuar më 22-01-25 2.51.MD
Mihaella Coneva

Tenistet tona Coneva dhe Mihajllova do të luajnë në çerekfinalet në Antalia

Mihaella Coneva dhe Gabriella Mihajllova u kualifikuan në çerekfinalet e turneut për singel në turneun e tenisit ITF në fusha të kuqe në Antalia (Turqi) me një fond çmimi prej 15 mijë dollarësh. Coneva fitoi derbin bullgar me të tretën Julija..

botuar më 22-01-21 2.37.MD

Bullgaria do të marrë pjesë me 16 sportistë në Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin

Bullgaria do të përfaqësohet me 16 sportistë në 7 sporte në Lojërat Olimpike XXIV Dimërore në Pekin, të cilat fillojnë më 4 shkurt 2022. Vendimi u miratua nga Komiteti Olimpik Bullgar. Sportet përfshijnë ski alpin, biatlon, ski vrapim, kërcim me..