Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Volejbollistët tanë arritën një fitore të vështirë kundër ekipit të Çekisë

Foto: bgvolleyball.com

Ekipi kombëtar bullgar i volejbollit regjistroi një fitore dramatike në pesë sete kundër skuadrës mikpritëse të Çekisë në ndeshjen e parë serioze në Kampionatin Evropian të Burrave. Volejbollistët bullgarë fituan setin e parë, por pas kësaj lejuan që çekët të fitojnë në dy setet e tjera. Në setin katërt bullgarët treguan se janë më të mirët dhe e barazuan lojën. Në trajbrekun volejbollistët bullgarë treguan se janë më të mirat dhe e mbyllën me 15:11.

Bullgarët kanë 5 pika në grupin B. Sot luajnë kundër ekipit të Italisë.


Më shumë nga rubrika

Motrat Stoevi

Motrat Stoevi u kualifikuan në raundin e tretë të Kampionatit Botëror të Badmintonit në Tokio

Bullgaret Gabriella dhe Stefani Stoevi janë kualifikuar në raundin e tretë në dyshe në Kampionatin Botëror të Badmintonit në Tokio. Bullgaret, të cilët janë tre herë kampione të Evropës, mundën Bak Ha-na dhe Lee Yu-rim nga Koreja e Jugut 21:13,..

botuar më 22-08-24 12.39.MD
Antoaneta Stefanova

Dy fitore të reja për shahistet bullgare në Pragë

Ish-kampionia e botës Antoaneta Stefanova triumfoi ndaj Julia Movsesian nga Republika Çeke, ndërsa Viktoria Radeva arriti të mposhtë ukrainasen Jelisaveta Hrebençukova. Deri më tani më parë në renditjen botërore nga shahistet bullgare është Antoaneta..

botuar më 22-08-23 12.29.MD

Shahistet bullgare u dalluan në Kampionatin Evropian në Pragë

Në ditën e dytë të Kampionatit Individual Evropian të Shahut Klasik në Pragë, shahistеt bullgarе shënuan dy fitore, dy barazime dhe dy humbje. Me plot 2 pikë, 17-vjeçarja Nadja Tonçeva arriti sukses kundër Govhar Bejdulaeva nga..

botuar më 22-08-22 3.41.MD