Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shënojmë Ditën Ndërkombëtare të Solidaritetit Gazetaresk

Foto: arkiv

Në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Solidaritetit Gazetaresk – 8 shtatorin, në Lidhjen e Gazetarëve Bullgarë u prezantua libri i gazetarit Georgi Najdenov “Gazetaria – zëri i njerëzimit”. Autori është një gazetar shumëvjeçar në Agjencinë Telegrafike Bullgare dhe një korrespondent dhe i dërguar special në disa nga pikat më të nxehta në botë, zona të konflikteve ushtarake, fatkeqësive dhe krizave, përfshirë dhe Afganistanin. Në librin e vet Georgi Njdenov mbron tezën, se gazetaria luan një rol të rëndësishëm në jetën e njerëzve dhe është në gjendje të ndryshojë botën.


Më shumë nga rubrika

Një përjetim i pazakontë shpellor në qendër të Sofjes

Vendi është Muzeu Kombëtar   “Toka dhe njerëzit” në kryeqytet.  Pikërisht aty mund të zhyteni në “Dritën magjike” të shpellave bullgare.  Në fakt, kjo është një ekspozitë kureshtare fotografike, e cila në 24 kuadro paraqet formime fosforeshente në..

botuar më 21-11-23 2.48.MD

“Pesë elementet” - një mesazh i fort për një ndryshim në qëndrimin tonë ndaj natyrës

A mundet që muzika e ekzekutuar nga një orkestër dhome me telat’i kundërvihet sjelljes vetë shkatërruese të njeriut ndaj natyrës? Mundet! - thonë në mënyrë kategorike muzikantët , të bashkuar në formacionin e pavarurDrop Down Community. Çdo një prej..

botuar më 21-11-20 4.05.MD

Ekspozitë-instalim bullgar në Pallatin “Pistori” në Bratislavë

Në fund të muajit tetor në kuadrin e festivalit më të vjetër të filmit dokumentar DOK Leipzig u zhvillua premiera botërore e filmit dokumentar bullgar "Makinat me të cilat pushtuam kapitalizmin"të tandemit krijues Georgi Bogdanov dhe Boris..

botuar më 21-11-20 12.15.MD