Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Shënojmë Ditën Ndërkombëtare të Solidaritetit Gazetaresk

Foto: arkiv

Në lidhje me Ditën Ndërkombëtare të Solidaritetit Gazetaresk – 8 shtatorin, në Lidhjen e Gazetarëve Bullgarë u prezantua libri i gazetarit Georgi Najdenov “Gazetaria – zëri i njerëzimit”. Autori është një gazetar shumëvjeçar në Agjencinë Telegrafike Bullgare dhe një korrespondent dhe i dërguar special në disa nga pikat më të nxehta në botë, zona të konflikteve ushtarake, fatkeqësive dhe krizave, përfshirë dhe Afganistanin. Në librin e vet Georgi Njdenov mbron tezën, se gazetaria luan një rol të rëndësishëm në jetën e njerëzve dhe është në gjendje të ndryshojë botën.


Më shumë nga rubrika

Georgi Bërdarov u nderua me Çmimin Evropian për Letërsi

Në një ceremoni zyrtare në Qendrën Kulturore “Flagey” në Bruksel, u dorëzua Çmimi Evropian për Letërsi - 2021. Fituesi bullgar i çmimit prestigjioz është shkrimtari Georgi Bërdarov. Në vitin 2015 ai fitoi çmimin e programit “Dorëshkrimi” në..

botuar më 21-11-10 1.43.MD

Për të gjashtin vit radhazi në Sofje zhvillohet nisma "Poezia në metro"

A ka vend për poezinë në jetën tonë të përditshme, plot frika dhe kufizime? Duket edicioni i gjashtë i nismës “Poezia në metro” i jep një përgjigje të qartë kësaj pyetjeje. Nga data 8 nëntor deri më 20 dhjetor, Instituti i Kulturës i Polonisë..

botuar më 21-11-08 12.43.MD
Zhiva Kjullxhieva

“O moj botë, të përqafoj me këngë” – film për poeteshën Zhiva Kjullxhieva dhe vitet e arta të muzikës pop bullgare

Këngët me vjershat e saj janë të njohura edhe më sot, edhe nga më të rinjtë, sepse prekin telat më të ndjeshme të shpirtit njerëzor. Zhiva Kjullxhieva është autore e më se 1500 teksteve bullgare për këngë. Ajo punonte me emrat më të njohura..

botuar më 21-11-07 12.25.MD