Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rënie e lehtë e fluksit të emigrantëve në kufirin me Turqinë

Foto: EPA/BGNES

Në fillim të shtatorit, ka një rënie të lehtë të fluksit të emigrantëve në krahasim me gushtin, njoftoi Kryeministri Stefan Janev para Këshillit të Sigurimit pranë qeverisë. Qendrat e akomodimit të emigrantëve janë 70-75 për qind të mbushura. Shkalla e lartë e mbushjes është për shkak të nevojës për të paktën një muaj për të përpunuar dokumentet dhe për të përcaktuar identitetin e emigrantëve të mbërritur.

Ministri i Brendshëm në detyrë Bojko Rashkov tha se fluksi i emigrantëve është katër herë më i ulët në krahasim me presionin e krizës së migrantëve në 2015. Por në krahasim me vitin 2020, ka një rritje të gjashtëfishtë, raportoi BGNES.


Më shumë nga rubrika

GERB do ta kthejë mandatin nëse “Po e vazhdojmë ndryshimin” nuk formon kabinet

Presidenti Rumen Radev u bëri thirrje palëve që të hyjnë në dialog që të mund të funksionojë shteti. Në fillim të konsultimeve për caktimin e mandatit pas dorëheqjes së kabinetit të Petkovit, ai theksoi se krahas krizës ekonomike, sociale,..

botuar më 22-06-27 4.36.MD

TVSH për vajin, pemët dhe perimet mbetet 20%, buka nuk do të taksohet

Buka nuk do të taksohet me TVSH, vendosi komisioni parlamentar i buxhetit, i cili po diskuton përditësimin e dytë të buxhetit të shtetit. Megjithatë, ajo hodhi poshtë propozimin e GERB-it dhe “Vëzrazhdane” për uljen e taksës për vajin,..

botuar më 22-06-27 2.53.MD
Rumen Radev

Presidenti filloi konsultimet politike për formimin e një qeverie të re

Dorëheqja e qeverisë u depozitua në parlament pas votimit të mosbesimit ndaj kabinetit të Kirill Petkov. Presidenti Rumen Radev shpalli konsultime me grupet parlamentare për dorëzimin e mandatit për formimin e qeverisë së re. Më 27 qershor,..

botuar më 22-06-27 11.38.PD