Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rënie e lehtë e fluksit të emigrantëve në kufirin me Turqinë

Foto: EPA/BGNES

Në fillim të shtatorit, ka një rënie të lehtë të fluksit të emigrantëve në krahasim me gushtin, njoftoi Kryeministri Stefan Janev para Këshillit të Sigurimit pranë qeverisë. Qendrat e akomodimit të emigrantëve janë 70-75 për qind të mbushura. Shkalla e lartë e mbushjes është për shkak të nevojës për të paktën një muaj për të përpunuar dokumentet dhe për të përcaktuar identitetin e emigrantëve të mbërritur.

Ministri i Brendshëm në detyrë Bojko Rashkov tha se fluksi i emigrantëve është katër herë më i ulët në krahasim me presionin e krizës së migrantëve në 2015. Por në krahasim me vitin 2020, ka një rritje të gjashtëfishtë, raportoi BGNES.


Më shumë nga rubrika

Nuk ka anije të bllokuara në seksionin bullgaro-rumun të Danubit

Qindra mjete lundruese po presin në pjesën bullgaro-rumune të lumit Danub dhe parashikimet për lumin nuk janë aspak optimiste. Për shkak të mungesës së ujit të mjaftueshëm në tre lumenjtë më të rëndësishëm - Rini, Majni dhe Danubi, situata në..

botuar më 22-08-16 1.15.MD
Dr. Valentin Dimitrov

Gjendja e dy fëmijëve nga autobusi serb i rrëzuar është ende e rëndë

Jeta e dy fëmijëve 11 dhe 12 vjeç, të cilët u plagosën të dielën në aksidentin në autostradën “Trakia”, është jashtë rrezikut, por ata mbeten në terapi intensive. Ekipet mjekësore janë në gatishmëri për ndërhyrje urgjente në rast nevoje. Për..

botuar më 22-08-16 11.30.PD

Numri i personave të shtruar në spital me Covid-19 është në rritje

Rastet e reja me Covid-19 në 24 orët e fundit janë 1864. Sipas të dhënave të Portalit të Unifikuar Informativ, 21,07% e 8845 testimeve të kryera kanë rezultuar pozitive. Janë 1014 të shtruar, nga të cilët 60 janë në reparte të terapisë intensive...

botuar më 22-08-16 10.04.PD