Programi i ditës
Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Rënie e lehtë e fluksit të emigrantëve në kufirin me Turqinë

Foto: EPA/BGNES

Në fillim të shtatorit, ka një rënie të lehtë të fluksit të emigrantëve në krahasim me gushtin, njoftoi Kryeministri Stefan Janev para Këshillit të Sigurimit pranë qeverisë. Qendrat e akomodimit të emigrantëve janë 70-75 për qind të mbushura. Shkalla e lartë e mbushjes është për shkak të nevojës për të paktën një muaj për të përpunuar dokumentet dhe për të përcaktuar identitetin e emigrantëve të mbërritur.

Ministri i Brendshëm në detyrë Bojko Rashkov tha se fluksi i emigrantëve është katër herë më i ulët në krahasim me presionin e krizës së migrantëve në 2015. Por në krahasim me vitin 2020, ka një rritje të gjashtëfishtë, raportoi BGNES.


Më shumë nga rubrika

Gjashtë të vdekur me Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit, ka një rënie të numrit të infeksioneve të reja

1701 janë të sapo infektuarit me Covid-19 në vend në 24 orët e fundit. Rastet janë ulur me 250 nga një ditë më parë. Mbi 2/3 prej të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 23.1% e 7362 testeve të kryera janë pozitive. Rastet aktive të..

botuar më 22-08-04 10.26.PD
Centrali atomik

Rusia përdor centralin atomik "Zaporozhie" për shantazh bërthamor

Termocentrali më i madh bërthamor në Evropë, i pushtuar nga Rusia gjatë agresionit në Ukrainë, është "plotësisht jashtë kontrollit", tha Rafael Grossi, kreu i agjencisë bërthamore të OKB - IAEA. Sipas agjencisë, centrali bërthamor "Zaporozhie" në..

botuar më 22-08-04 9.55.PD

Parashikimi i motit për 4 gushtin

Të enjten do të mbajë mot me diell në të gjithë vendin. Pas drekës do të mbajë vranësira vende-vende në Bullgarinë Lindore dhe mund të bjerë shi për pak kohë. Temperaturat maksimale do të jenë nga 30 deri në 35°, në Sofje - rreth 30°...

botuar më 22-08-03 8.20.MD