Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Presidenti nxori një dekret për shpërndarjen e parlamentit

Iva Miteva
Foto: BGNES

Më 16 shtator, Legjislatura e 46-të e Kuvendit Popullor kalon në histori. Dekreti presidencial për shpërbërjen e deputetëve u paraqit në zyrën e parlamentit. Dokumenti është lëshuar më 14 shtator. Parlamenti do të shpërndahet më 16 shtator. Dekreti për këtë u lexua në sallën plenare nga Kryetarja e Kuvendit Popullor Iva Miteva.

Legjislatura e 46-të arriti të kuvendojë vetëm për 55 ditë, por nuk arriti të krijojë një koalicion për të formuar një qeveri të rregullt. Zgjedhjet e treta parlamentare për këtë vit do të mbahen më 14 nëntor, së bashku me raundin e parë të zgjedhjeve presidenciale.


Më shumë nga rubrika

Dr. Skender Sila

Tre herë më shumë bullgarë kanë vdekur nga Covid-19 në vitin 2021

Kjo që po ndodh në Bullgari është një tragjedi e vërtetë. Në vitin e dytë të pandemisë u humbën më shumë se 23 000 jetë, tre herë më shumë se në vitin e parë. Kjo nuk duhej të ndodhte, sepse tashmë kishte vaksina të cilësisë së lartë që ishin..

botuar më 22-01-13 10.40.PD

Bullgarët nuk u besojnë organizatave joqeveritare

Vetëm një nga 7 bullgarë u beson organizatave joqeveritare në vend. Pothuajse gjysma e 46% nuk kanë besim dhe 38% nuk kanë mendim për këtë çështje. Ky vlerësim e vendos sektorin e OJQ-ve pas Kryeprokurorit dhe Gjykatës, për nga treguesi i..

botuar më 22-01-13 9.14.PD

Numri i të infektuarve rishtas është në rënie, por përqindja e të infektuarve po rritet

5703 janë rastet e reja me koronavirus në vend në 24 orët e fundit. Janë 1359 më pak se një ditë më parë. 72.66% e të sapoinfektuarve nuk janë vaksinuar. 19,1% e 29 813 testeve të kryera janë pozitive, sipas portalit coronavirus.bg. Janë..

botuar më 22-01-13 8.55.PD
Подкасти от БНР