Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Pothuajse gjysma e bullgarëve janë gati të votojnë më 14 nëntor

Foto: Gallup

Nëse zgjedhjet parlamentare u mbajtën më 7 shtator, koalicioni GERB-SDS do të ishte forca e parë me 22.5 për qind mbështetje, sipas një sondazhi të Gallup. Me rezultate pothuajse të barabarta janë BSP me 16.1 për qind të preferencave, “Bullgaria Demokratike” me 15.8 për qind dhe partia “Ka një popull të tillë” - 15.5 për qind. Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë regjistron mbështetje prej 11.9 për qind, “Ngrihu BG! Ne po vijmë!” gjithashtu do të hynte në parlamentin e ri me 4.8 për qind. Partitë “Vëzrazhdane” - me 3.1 për qind dhe VMRO - me 2.4 për qind mbeten jashtë.

Nga Gallup sqarojnë se sondazhi u realizua para se të shpallej projekti i ri politik i ish-ministrave të përkohshëm Kirill Petkov dhe Asen Vasilev.

47.1 për qind e të anketuarve thonë se me siguri kanë ndërmend të votojnë më 14 nëntor. 23.8 për qind të tjerë janë në mëdyshje.


Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 13 janarin

Mëngjesi i të enjtes do të jetë i ftohtë, me temperatura minimale nga minus 9 deri në minus 4°, në disa zona deri në minus 10 - minus 12°, për Sofjen priten temperatura rreth minus 9°. Gjatë ditës do të mbajë mot kryesisht me diell. Vranësira..

botuar më 22-01-12 8.20.MD
Asena Serbezova

Ministri i Shëndetësisë u takua me disa nga protestuesit kundër certifikatës së gjelbër

“Nuk kishte një strategji të qartë komunikimi që nga fillimi i pandemisë dhe frika i ndau njerëzit”, tha Ministrja e Shëndetësisë Asena Serbezova në një takim me disa nga protestuesit kundër certifikatës së gjelbër. Ajo tha se është kundër vaksinimit të..

botuar më 22-01-12 6.49.MD
Bujar Osmani

Bujar Osmani: “Po planifikojmë mbledhje të qeverive të Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut”

Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut planifikojnë një mbledhje të përbashkët të të dy qeverive më 25 janar. Këtë e njoftoi sot, 12.01., në rrjetet sociale Ministri i Jashtëm i RS të Maqedonisë, Bujar Osmani, cituar nga BGNES. “ Jemi përpara formimit..

botuar më 22-01-12 6.16.MD
Подкасти от БНР