Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Akuza të rënda kundër Kristalina Georgievës

Kristalina Georgieva
Foto: BGNES

Drejtuesja e FMN -së Kristalina Georgieva është thirrur për shpjegime nga ish -punëdhënësi i saj, Banka Botërore, për ushtrimin e presionit në dobi të Kinës. Sipas një raporti të pavarur nga firma juridike WilmerHale, në emër të Bankës Botërore, drejtuesit e bankës, përfshirë këtu dhe bullgaren Kristalina Georgieva, në vitin 2018 kanë ushtruar presion të panevojshëm për të rritur vlerësimin e ekonomisë kineze në renditjen Doing Business. Kështu, në vend që të klasifikohet në vend të 85-të, Kina u rendit në vendin e 78 -të. Hetimi gjithashtu tregon manipulime në lidhje me vlerësimin e Arabisë Saudite vitin e kaluar. I njëjti raport pohon gjithashtu se ish -ministri i Financave Simeon Djankov ka luajtur një rol kyç në këtë çështje si këshilltar. Kristalina Georgieva komentoi se nuk është dakord me gjetjet. Pritet që ajo të shpjegojë raportin e Bankës Botërore në një takim të FMN -së sot.

Më shumë nga rubrika

Çmimet e ndërtimit po rriten ndjeshëm

Sektori i ndërtimit është ndër më të prekurit nga pandemia e koronavirusit dhe rritja e çmimeve të lëndëve të para përbëjnë pengesa shtesë për funksionimin e tij normal. Megjithatë, ndërtuesit shohin një rreze të ndritshme në Planin e Rimëkëmbjes..

botuar më 21-11-03 10.26.PD

Bulgartransgaz normalizon furnizimin me gaz në Evropë

Transmetimi i gazit në Serbi, Hungari dhe Rumani rifilloi në mesnatë, njoftoi Bulgartransgaz. Janë rritur edhe transferimet në Rumani. Kjo ka ndodhur pas përfundimit të riparimeve në gazsjellësin e dëmtuar pranë Vetrinos . Transmetimi i gazit u..

botuar më 21-11-03 10.11.PD

Qeveria dëshiron të marrë një borxh të ri

Shteti po përgatitet të marrë një borxh të ri prej 250 milionë eurosh në tregun e brendshëm përmes bonove 5-vjeçare, njoftoi Banka Kombëtare Bullgare - BNB. Shitja është planifikuar për 8 nëntorin. Kështu, borxhi shtetëror nga fillimi i vitit 2021..

botuar më 21-11-02 2.57.MD