Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kristalina Georgieva mohoi të ketë ushtruar presion në favor të Kinës

Kristalina Georgieva
Foto: EPA/BGNES

Drejtoresha ekzekutive e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN) Kristalina Georgieva mohoi për Reuters akuzat se ajo u ka bërë presion zyrtarëve të Bankës Botërore që të ndryshojnë të dhënat në një raport në favor të Kinës në kohën kur ajo drejtonte Bankën Botërore.

"Më lejoni t'ju them, nuk është e vërtetë. "As në këtë rast, as para apo pas kësaj, nuk kam bërë presion mbi manipulimin e të dhënave," tha ajo gjatë një takimi me stafin e FMN-së. Raporti i firmës juridike WilmerHale zbuloi se Kristalina Georgieva dhe punonjës të tjerë të rangut të lartë të bankës kanë ushtruar presion të panevojshëm për të përmirësuar vlerësimin e Kinës në renditjen për klimën e biznesit.

Më shumë nga rubrika

Asen Vasilev

Asen Vasilev: Është e domosdoshme një skemë e balancuar në ndihmë të biznesit për koston e lartë të energjisë elektrike

Skema për mbështetjen e biznesit për shkak të çmimeve të larta të energjisë elektrike duhet të jetë e balancuar, tha zëvendëskryeministri Asen Vasilev në mbledhjen e komisioneve parlamentare për financat dhe për energjetikën. Sipas tij, nuk është..

botuar më 22-01-06 6.31.MD

Bullgaria do të punojë për futjen e euros në vitin 2024

Kryeministri Kirill Petkov ripohoi përkushtimin e qeverisë për adoptimin e euros. Petkov i tha “Bloomberg TV Bulgaria” se mbështetja publike për futjen e monedhës së përbashkët duhet të forcohet në mënyrë aktive. Ky është mësimi nga dështimi i..

botuar më 22-01-06 11.44.PD

Veriperëndimi po vazhdon të zhytet në varfëri dhe të shkrihet

Kriza e shkaktuar nga epidemia e Covid-it ka thelluar pabarazitë ekonomike mes kryeqytetit dhe rajoneve të tjera. Deri në këtë konkluzion arriti Instituti për Ekonomi të Tregut në studimin e vet vjetor “Profile regjionale: tregues për zhvillim”,..

botuar më 22-01-05 11.37.PD
Подкасти от БНР