Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sindikatat duan një rritje prej 17% të pagës minimale

Violeta Ivanova
Foto: BGNES

Paga minimale të bëhet 388 euro nga 1 janari 2022. Për këtë këmbëngul sindikata më e madhe në Bullgari Konfederata e Sindikatave të Pavarura (KNSB). Rritja në krahasim me 332 eurot aktuale është 17%. Kjo është mënyra e vetme për t'iu përgjigjur rritjes së inflacionit dhe rritjes së re të çmimeve të energjisë elektrike. Sipas KNSB, rritja e pagës minimale do të rrisë pagën mesatare me 12%, tha për bTV Violeta Ivanova, zëvendës drejtoresha e Institutit për Kërkime Sociale dhe Sindikale pranë KNSB. Në fund të vitit 2021, sindikata pret që çmimet bazë të rriten me 5%, që është shumë mbi përqindjen e parashikuar - 3.5%.

Sipas vlerësimeve të sindikatës, deri në vitin 2024, kur Bullgaria pritet të bashkohet me eurozonën, paga minimale e vendit duhet të arrijë 500 euro.

Më shumë nga rubrika

Çfarë vit po përcjellim – bullgarët në Bullgari dhe në të gjithë botën

Po përfundon një vit plotë sfida dhe kthesa të papritura. Pandemia ndryshoi ditët tona të përditshme dhe rirenditi prioritetet tona, ndërsa triptiku zgjedhor – peizazhin politik në vend. Covid dhe “zgjedhje” – këto ishin dy fjalët domethënëse për..

botuar më 21-12-31 11.45.PD
Ilijana Jotova

Nënpresidentja Ilijana Jotova: Kur Bullgaria është zgjuar, mund të bëjmë mrekulli

2021 ishte një vit i vështirë, por Bullgaria ia doli të përballojë sfidat… Kështu e komentoi Nënpresidentja Ilijana Jotova në një intervistë për Radio Bullgarinë vitin e kaluar, të mbushur me tensione në shëndetësi, ekonomi dhe politikën e..

botuar më 21-12-31 7.25.PD

2021 – vit i lumtur personal për bullgarët dhe i keq për vendin

Edhe pse po dërgojmë një vit të dominuar nga pandemia Covid, pasiguria ekonomike dhe paqëndrueshmëria politike, më shumë se gjysma e bullgarëve (55%) thonë se ishin të lumtur në vitin 2021. Këtë e tregojnë rezultatet e një studimi të agjencisë..

botuar më 21-12-31 6.45.PD
Подкасти от БНР