Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Sindikatat duan një rritje prej 17% të pagës minimale

Violeta Ivanova
Foto: BGNES

Paga minimale të bëhet 388 euro nga 1 janari 2022. Për këtë këmbëngul sindikata më e madhe në Bullgari Konfederata e Sindikatave të Pavarura (KNSB). Rritja në krahasim me 332 eurot aktuale është 17%. Kjo është mënyra e vetme për t'iu përgjigjur rritjes së inflacionit dhe rritjes së re të çmimeve të energjisë elektrike. Sipas KNSB, rritja e pagës minimale do të rrisë pagën mesatare me 12%, tha për bTV Violeta Ivanova, zëvendës drejtoresha e Institutit për Kërkime Sociale dhe Sindikale pranë KNSB. Në fund të vitit 2021, sindikata pret që çmimet bazë të rriten me 5%, që është shumë mbi përqindjen e parashikuar - 3.5%.

Sipas vlerësimeve të sindikatës, deri në vitin 2024, kur Bullgaria pritet të bashkohet me eurozonën, paga minimale e vendit duhet të arrijë 500 euro.

Më shumë nga rubrika

Pensionet po rriten por dhe çmimet janë duke u rritur

Muaji i fundit i vitit të kaluar ishte një muaj i mirë për dy milionë pensionistët në Bullgari. Në prag të Krishtlindjes pensionet e tyre u rillogaritën. Përpara ndryshimit aplikohej një përqindje 1.2 për çdo vit sigurimi, e cila u rrit në 1.35%..

botuar më 22-01-05 7.15.PD

Më shumë nxënës bullgarë do të mund të marrin pjesë në Kampin Kozmik në Turqi

Mundësitë për pjesëmarrjen e nxënësve bullgarë në kampin kozmik të modeluar sipas NASA-s në Turqi po zgjerohen. Për këtë njoftoi në eterin e Radio Sofjes Mirosllava Dimitrova – koordinatore në Qendrën për Trajnime Krijuese. Janë të siguruara 8..

botuar më 22-01-05 6.45.PD

Një zog i ri për Bullgarinë u zbulua në Liqenin Atanasovsko

Ornitologët vëzhguan në Liqenin Atanasovsko pranë qytetit bregdetar Burgas një zog të ri për faunën e Bullgarisë. Kjo është shapka me sqep të gjatë (Limnodromus scolopaceus), e cila deri më tani nuk është parë në vend, njoftoi Shoqata Bullgare për..

botuar më 22-01-04 12.57.MD
Подкасти от БНР