Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioneri Evropian për Zgjerimin arrin në Bullgari

Oliver Varhei
Foto: arkiv

Komisioneri i Zgjerimit të BE-së Oliver Varhei do të vizitojë Bullgarinë më 21 shtator, njoftoi korrespondentja e BNR në Bruksel, Angelina Piskova, duke iu referuar Komisionit Evropian. Janë të planifikuara takime të Komisionerit Evropian me Presidentin Rumen Radev dhe Ministrin e Punëve të Jashtme Svetllan Stoev. Detajet e bisedimeve nuk shpallen, por supozohet se tema do të jetë vetoja e Bullgarisë mbi fillimin e bisedimeve me Maqedoninë Veriore.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria është e dyta në BE për sa i përket rrezikut të varfërisë për fëmijët e prindërve të pashkolluar

Në Bullgari dhe në Rumani numri i fëmijëve të prindërve me nivel të ulët të arsimit që janë të kërcënuar nga varfëria, është më i lartë. Këtë e tregon një sondazhi i Evrostat. Rumania renditet e para me 37.4 për qind, të ndjekur nga Bullgaria me..

botuar më 21-12-07 4.49.MD

Vazhdojnë konsultimet te presidenti për formimin e qeverisë

Presidenti Rumen Radeve vazhdon konsultimet politike me grupet parlamentare në Legjislaturën e 47-të të Kuvendit Popullor përpara se të dorëzojë mandatin për formimin e qeverisë. Më 7 dhjetor, të parët që biseduan me Radevin ishin..

rinovuar më 21-12-07 4.00.MD

Po zhvillojnë një aplikacion celular për bullgarët jashtë vendit

Ministria e Punëve të Jashtme në 21 muajt e ardhshëm do të nis nga puna për të krijuar një aplikacion celular për të ndihmuar bullgarët jashtë vendit. Ai do të sigurojë informacion në kohë reale për rreziqet gjatë udhëtonit jashtë vendit dhe do të..

botuar më 21-12-07 12.43.MD
Подкасти от БНР