Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

BNB kufizon kreditimin e blerjes së banesave

Godina e BNB-së
Foto: Ani Petrova

Banka Popullore Bullgare /BNB/ kufizon kreditimin e hipotekave, duke rritur që nga viti 2021 buferin e kapitalit për kreditë në rrezik nga 0.5% në 1%.

Masa synon që thesaret e bankave të kenë rezerva të mjaftueshme për të mbuluar humbjet nga huat me probleme. Si rregull, buferi rritet kur është e nevojshme të "ftohet" rritja e madhe e kredive. Për 7 muajt e parë të vitit, kreditë e reja në vend u rritën me mbi 7% në krahasim me vitin 2020, dhe hipotekat e banesave me mbi 15%.

Sipas BNB kjo është e rrezikshme, për shkak të akumulimit të rreziqeve, të cilat mund të shfaqen në rritjen e vëllimit të kredive me probleme për blerje banesash në të ardhmen, në rast uljeje të ekonomisë.

Më shumë nga rubrika

8.5% është inflacioni vjetor i muajit korrik

Në korrik 2023, inflacioni mujor i matur me indeksin e çmimeve të konsumit ishte 0.9% krahasuar me muajin paraardhës, dhe inflacioni vjetor për korrikun 2023 krahasuar me korrikun 2022 ishte 8.5%. Në korrik 2023, krahasuar me muajin paraardhës, rritja..

botuar më 23-08-16 3.55.MD

Për Dhomën e Tregtisë, marrëdhëniet e biznesit me Kinën janë të pabalancuara

Kryesia e Dhomës Tregtare Bullgare zhvilloi bisedime me ambasadorin e ri bullgar në Pekin Andrej Tehov. Kryetari i dhomës, Dobri Mitrev, e informoi diplomatin se sipërmarrësit që tregtojnë me Kinën i konsiderojnë marrëdhëniet bilaterale të biznesit..

botuar më 23-08-15 10.09.PD
Banka Bullgare për Zhvillimin

“Fitch” konfirmoi vlerësimin e qëndrueshëm të kreditit të Bankës Bullgare për Zhvillimin

Agjencia Ndërkombëtare “Fitch Ratings” konfirmoi vlerësimin afatgjatë të Bankës Bullgare për Zhvillimin pas rishikimit të kryer muajin e kaluar, njoftoi thesari. Vlerësimi “BBB” me një perspektivë pozitive është i barabartë me vlerësimin sovran dhe..

botuar më 23-08-09 9.53.PD