Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2022 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Varna do të jetë kryeqyteti i kinemasë artistike bullgare në vazhdim të shtatë ditëve

Foto: "Trëndafili i Artë"

Festivali i 39 -të i Kinemasë Artistike Bullgare “Trëndafilin e Artë” po mbahet në Varna. Nga 23 deri më 29 shtator do të shfaqet i gjithë prodhimi i kinemasë bullgare i krijuar pas shtatorit 2020, përfshirë 4 premiera. Programi i konkursit përbëhet nga 12 filma artistikë dhe 15 filma të shkurtër, dhe programi Horizontet e Hapura përfshin 6 tituj të tjerë.

Kryetari i jurisë është kineasti Prof. Ivo Draganov. Anëtarët janë aktorja Irmena Çiçikova, piktorja Pllamena Dimitrova-Raçeva, regjisori dhe producenti qipriot Diomides Nikita dhe drejtori i festivalit “Molodist” në Kiev Andrej Halpahçi.

Më shumë nga rubrika

Shënojmë Ditën e Kinemasë Bullgare

Më 13 janar shënojmë Ditën e Kinemasë Bullgare. Data nuk u zgjodh rastësisht – më 13 janar të vitit 1915 ishte shfaqja e parë e filmit të parë artistik bullgar “Bëllgaran është galant” të Vasill Gendovit – skenarist, regjisor dhe artist në..

botuar më 22-01-13 3.58.MD

"Ja ku je" do të përfaqësojë Bullgarinë në Bienalen e Venecias

Bullgaria do të marrë pjesë në Bienalen e Venecias me projektin "Ja ku je" të artistit Mihaill Mihajllov dhe kuratores Irina Batkova. Ata janë përzgjedhur nga 17 kandidatë të tjerë. Kjo është pjesëmarrja e 10-të e vendit tonë në Bienalen e..

botuar më 22-01-12 9.50.PD

Libri “Si u bëra prift” tregon për besimin në historitë personale të 33 priftërinjve ortodoksë

Misioni i klerikëve është t'i shërbejnë Zotit dhe besimtarëve. Dhe nga mundësitë e tyre për ta zbatuar këtë mision varet dhe formimi i bashkësisë kishtare rreth tempullit në të cilin i kryejnë këto funksione të veta. Në botën moderne, kur besimi..

botuar më 22-01-11 7.15.PD
Подкасти от БНР