Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Varna do të jetë kryeqyteti i kinemasë artistike bullgare në vazhdim të shtatë ditëve

Foto: "Trëndafili i Artë"

Festivali i 39 -të i Kinemasë Artistike Bullgare “Trëndafilin e Artë” po mbahet në Varna. Nga 23 deri më 29 shtator do të shfaqet i gjithë prodhimi i kinemasë bullgare i krijuar pas shtatorit 2020, përfshirë 4 premiera. Programi i konkursit përbëhet nga 12 filma artistikë dhe 15 filma të shkurtër, dhe programi Horizontet e Hapura përfshin 6 tituj të tjerë.

Kryetari i jurisë është kineasti Prof. Ivo Draganov. Anëtarët janë aktorja Irmena Çiçikova, piktorja Pllamena Dimitrova-Raçeva, regjisori dhe producenti qipriot Diomides Nikita dhe drejtori i festivalit “Molodist” në Kiev Andrej Halpahçi.

Më shumë nga rubrika

Holandezi Hans Visema e shpjegoi dashurinë e tij për Bullgarinë nëpërmjet një libri

Hans Visema, një profesor holandez i Menaxhimit   të Teknologjisë dhe Sipërmarrjes, tanimë 30 vjet është i lidhur me vendin tonë nëpërmjet bashkëshortes së tij bullgare. Atij i pëlqejnë bullgarët miqësorë, plazhet dha malet tona, ndërrimi i katër..

botuar më 21-11-26 9.35.PD
një kuadër nga filmi

Bullgarët jashtë vendit mund të shikojnë filma online nga "BG Ekrani Online"

Bullgarët jashtë vendit do të mund të shikojnë lirisht në internet mbi 20 filma të përzgjedhur bullgarë si pjesë e edicionit të dytë të Festivalit të Filmit “BG Ekrani Online, i cili fillon më 29 nëntor 2021, njoftoi Ministria e Jashtme bullgare...

botuar më 21-11-25 3.40.MD

Arkivi i panjohur me fotografi të Panajot Bërnev na kthen në përditshmërinë e Sofjes së vjetër

Pak kohë më parë ju treguam për platformën virtuale “Arkivi Vizual Bullgar”, i cili synon të tregojë në mënyrë të paanshme, thjesht dokumentare në foto vende, ngjarje dhe personalitete në Bullgarinë e shekullit XX. Udhëheqës i platformës është..

botuar më 21-11-25 11.57.PD
Подкасти от БНР