Programi i ditës

Radioja Kombëtare Bullgare © 2021 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Varna do të jetë kryeqyteti i kinemasë artistike bullgare në vazhdim të shtatë ditëve

Foto: "Trëndafili i Artë"

Festivali i 39 -të i Kinemasë Artistike Bullgare “Trëndafilin e Artë” po mbahet në Varna. Nga 23 deri më 29 shtator do të shfaqet i gjithë prodhimi i kinemasë bullgare i krijuar pas shtatorit 2020, përfshirë 4 premiera. Programi i konkursit përbëhet nga 12 filma artistikë dhe 15 filma të shkurtër, dhe programi Horizontet e Hapura përfshin 6 tituj të tjerë.

Kryetari i jurisë është kineasti Prof. Ivo Draganov. Anëtarët janë aktorja Irmena Çiçikova, piktorja Pllamena Dimitrova-Raçeva, regjisori dhe producenti qipriot Diomides Nikita dhe drejtori i festivalit “Molodist” në Kiev Andrej Halpahçi.

Më shumë nga rubrika

Një përjetim i pazakontë shpellor në qendër të Sofjes

Vendi është Muzeu Kombëtar   “Toka dhe njerëzit” në kryeqytet.  Pikërisht aty mund të zhyteni në “Dritën magjike” të shpellave bullgare.  Në fakt, kjo është një ekspozitë kureshtare fotografike, e cila në 24 kuadro paraqet formime fosforeshente në..

botuar më 21-11-23 2.48.MD

“Pesë elementet” - një mesazh i fort për një ndryshim në qëndrimin tonë ndaj natyrës

A mundet që muzika e ekzekutuar nga një orkestër dhome me telat’i kundërvihet sjelljes vetë shkatërruese të njeriut ndaj natyrës? Mundet! - thonë në mënyrë kategorike muzikantët , të bashkuar në formacionin e pavarurDrop Down Community. Çdo një prej..

botuar më 21-11-20 4.05.MD

Ekspozitë-instalim bullgar në Pallatin “Pistori” në Bratislavë

Në fund të muajit tetor në kuadrin e festivalit më të vjetër të filmit dokumentar DOK Leipzig u zhvillua premiera botërore e filmit dokumentar bullgar "Makinat me të cilat pushtuam kapitalizmin"të tandemit krijues Georgi Bogdanov dhe Boris..

botuar më 21-11-20 12.15.MD
Подкасти от БНР